Iran oświadczył, że zastrzega sobie prawo do „odpowiedniej” reakcji na oficjalne uznanie przez Kanadę Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) za organizację terrorystyczną.

W czwartek rzecznik ministra spraw zagranicznych Naser Kanaani potępił „polityczną, niekonwencjonalną i niemądrą” decyzję Kanady o sklasyfikowaniu IRGC jako organizacji terrorystycznej. Podkreślił jednak, że taka etykieta nie będzie miała wpływu na działalność Korpusu, mówiąc: „Naganne posunięcie rządu kanadyjskiego przeciwko Korpusowi Strażników Rewolucji Islamskiej nie będzie miało wpływu” – zacytowała libańska Al Mayadeen.

Kanaani zapewnił, że takie posunięcia nie powiodą się i Korpus będzie nadal zwiększał swoją siłę. Rzecznik podkreślił ponadto lekceważenie przez kanadyjską decyzję prawa międzynarodowego i nieingerowanie w wewnętrzne sprawy obcych krajów, uznając decyzję kanadyjskiego rządu za naruszenie suwerenności Iranu.

„To nieodpowiedzialne i prowokacyjne posunięcie wpisuje się w błędną ścieżkę, którą rząd Kanady obiera od ponad dziesięciu lat pod wpływem podżegaczy wojennych i prawdziwych gwałcicieli praw człowieka oraz głównych sponsorów terroryzmu” – stwierdził Irańczyk. 

Nasz rząd podjął decyzję o wpisaniu Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej na listę organizacji terrorystycznych w rozumieniu kodeksu karnego” – powiedział na środowej konferencji prasowej minister bezpieczeństwa publicznego Kanady Dominic LeBlanc. 

Umieszczenie Korpusu na liście organizacji terrorystycznych oznacza zakaz wjazdu do Kanady dla jego członków oraz zakaz kontaktów z nimi dla obywateli Kanady i kanadyjskich podmiotów prawnych. Wszelkie aktywa Korpusu lub jego członków będące w zasięgu kanadyjskiej jurysdykcji mogą być konfiskowane.

Kanadyjska czarna lista obejmuje prawie 80 podmiotów, w tym Al-Kaidę, Hezbollah, talibów, Państwo Islamskie, ale też prawicowy ruch z USA – Proud Boys.

Kanada już kilka lat temu zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej jest odrębną od armii siłą zbrojną Iranu liczącą około 120 tys. żołnierzy. Podlega bezpośrednio Najwyższemu Przywódcy Iranu. Składa się z różnych rodzajów broni, w tym sił specjalnych i wywiadu. Prowadzi także działalności gospodarczą na szeroką skalę. Zarządzają między innymi cywilnymi liniami lotniczymi.

english.almayadeen.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply