W ambasadzie Kataru w Paryżu został zabity ochroniarz placówki - poinformowała agencja prasowa Reuters. Trwa śledztwo, jednak jak podaje agencja, nie był to atak terrorystyczny. (więcej…)

Polski rząd przyjął 23 maja br. uchwałę ws. wypowiedzenia porozumienia z Rosją ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu - oświadczyła w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. "Wygaśnięcie porozumienia w sposób jednoznaczny i stanowczy kończy historię polsko-rosyjskich relacji gazowych" - oświadczyła minister.

Uchwała przewiduje wypowiedzenie porozumienia o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu do Polski. Umowa została podpisana 25 sierpnia 1993 r. Minister Anna Moskwa podkreśliła, że porozumienie było umową międzynarodową, więc odpowiednia nota w tej sprawie zostanie przekazana przez polskie MSZ stronie rosyjskiej.

"Od lat rząd realizował konsekwentnie strategię dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski oraz przygotowywaliśmy się, aby z końcem 2022 roku zamknąć kontrakt z Gazpromem i nie kupować więcej gazu z Rosji. W 2019 r. PGNiG wypowiedział i nie przedłużył umowy na dostawy gazu z Rosji, tzw. kontraktu jamalskiego. Trafność determinacji rządu w kierunku całkowitego uniezależnienia się od rosyjskiego gazu potwierdziła agresja Rosji na Ukrainę. Od zawsze wiedzieliśmy, że Rosja nie jest wiarygodnym partnerem. Lata 2006, 2009 czy 2014 znaczone były kolejnymi nieuzasadnionymi przerwami dostaw przez Rosję" - oświadczyła Anna Moskwa, cytowana przez PAP.

Obecnie Ukrainy broni 700 tys. żołnierzy - oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraiński prezydent udzielił w sobotę wywiadu telewizyjnego.

Zełenski wyraził opinię, że z siłami, którymi Ukraina dysponowała na początku inwazji, kraj nie byłby w stanie powstrzymać Rosji. Przypomniał, że na początku roku podpisał dekret o zwiększeniu armii o kolejne 100 tysięcy. "Nawet to jednak nie zapewniłoby powstrzymania ataku Rosji na pełną skalę" - powiedział, cytowany przez agencję UNIAN. "Ukrainy broni obecnie 700 tys. żołnierzy. Widzą państwo wynik pracy 700 tys. walczących ludzi" - oświadczył.

"Uważam, że byliśmy nieźle przygotowani. (Rosjanie red.) Nie wiedzieli wielu rzeczy" - powiedział.

premier mołdawii rosyjskiego wojska 10 mołdawskich wsi chce „zjednoczenia z Rumunią”

Wielka Brytania rozpoczęła rozmowy z międzynarodowymi sojusznikami w sprawie wysłania broni zgodnej ze standardami NATO do Mołdawii w celu obrony przed Rosją. (więcej…)

Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał w piątek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Podkreślił, że Finlandia i Szwecja będą wartościowym uzupełnieniem NATO.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przekonywał prezydenta Turcji, że Finlandia i Szwecja będą wartościowym uzupełnieniem NATO - podaje agencja Reuters. Wezwał Erdogana do współpracy z odpowiednikami ze Szwecji i Finlandii w celu rozwiązania wszelkich obaw przed czerwcowym szczytem NATO w Madrycie. Zadeklarował, że Wielka Brytania jest gotowa udzielić wsparcia.

Premier Wielkiej Brytanii i turecki prezydent zgodzili się również podjąć działania w celu odblokowania szlaków dostaw dla ukraińskiego zboża w celu złagodzenia rosnących światowych cen żywności.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%