W Jedwabnie koło Szczytna odsłonięto w sobotę Pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

W Jedwabnie koło Szczytna w województwie warmińsko-mazurskim, w minioną sobotę (25 lipca) odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci ofiar rzezi dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Pomnik, w formie krzyża pamięci, jest poświęcony Polakom pomordowanym w czasie ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego, a także w toku zbrodni dokonanych na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu.

Uroczystość rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Jedwabnie, po której nastąpił przemarsz na cmentarz, gdzie po przywitaniu gości i przemowach okolicznościowych nastąpiło odsłonięcie pomnika.

Przemowy okolicznościowe wygłosili m.in. wójt Gminy Jedwabno Sławomir Ambroziak i Starosta Powiatu Szczycieńskiego Jarosław Matłach. Odczytany został także list od wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, który objął uroczystości patronatem.

Przy pomniku była sprawowana warta honorowa Wojska Polskiego. W uroczystościach brali także udział harcerze i przedstawiciele organizacji społecznych.

Po uroczystym osłonięciu pomnika, w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się konferencja historyczna i panel dyskusyjny. Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. Czesław Partacz, który w swoim wykładzie przedstawił historyczne, społeczne oraz polityczne tło Rzezi Wołyńskiej. Następnie został odczytany wykład prof. dr hab. Włodzimierza Osadczego. Wykład odczytała  Aleksandra Osadczy.

Czytaj także: Na Jasnej Górze odsłonięto tablice poświęcone ofiarom rzezi wołyńskiej [+FOTO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Patronat honorowy nad uroczystościami objęli świadkowie historii: Janina Kalinowska z Zamościa, przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu oraz Stanisław Srokowski, znany pisarz, publicysta i działacz kresowy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Kresy.pl. Pasterskiego błogosławieństwa udzieli JE bp Marian Buczek.

Jak pisaliśmy, inskrypcja na pomniku głosi: „W hołdzie Polakom pomordowanym w wyniku zbrodniczych działań zbrojnych formacji ukraińskich nacjonalistów, w tym ofiarom ludobójstwa na Wołyniu, Polesiu i Małopolsce Wschodniej oraz zbrodni dokonanych na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu w latach 1939-1947”.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply