W 2017 roku polskie obywatelstwo otrzymało 4,2 tys. osób, czyli o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Ponad połowę z nich stanowili Ukraińcy. Dane na ten temat podał Eurostat.

Według opublikowanych w tym miesiącu danych Eurostatu, w 2017 roku obywatelstwo w którymś z krajów członkowskich Unii Europejskiej uzyskało 19 tys. Ukraińców. Najczęściej otrzymywali oni obywatelstwo Niemiec (17,9 proc.; ok. 3,4 tys. osób), Włoch (14,2 proc.; ok. 2,7 tys.) i Rumunii (13,1 proc.; ok. 2,5 tys.).

Odnośnie Polski dane pokazują, że w naszym kraju w 2017 roku przyznano obywatelstwo 4 233 osobom. To o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdecydowana większość obcokrajowców, którzy otrzymali polskie obywatelstwo to Ukraińcy. Dotyczyła ich ponad połowa przypadków (56,6 proc.), co oznacza blisko 2,4 tys. osób (dokładnie 2397).

Przeczytaj: Dane z sieci telefonii komórkowych pozwoliły policzyć, ilu jest Ukraińców w Polsce

Czytaj również: Dr Mech dla Kresów.pl: projekt ściągania Ukraińców i nadawania im obywatelstwa jest zabójczy

Ponadto, w 2017 roku za Ukraińcami pod względem liczby przyznanych polskich obywatelstw znaleźli się Białorusini (17,9 proc., 759 osób) i Rosjanie (5,2 proc.; 220 osób). Polskie obywatelstwo otrzymało też m.in. 406 osób z Azji, 191 z „Azji Zachodniej”, 136 z Armenii, 123 z „Azji Południowo-Wschodniej”, 121 z Wietnamu, 70 osób z „Afryki Północnej”, 43 z Azji Środkowej, 36 z Kazachstanu, 31 z „Afryki Zachodniej”, czy 27 osób z Tunezji.

Dane Eurostatu pokazują, że w 2017 roku obywatelstwo kraju członkowskiego UE uzyskało około 825 tys. osób, czyli o 170 tys. mniej, niż rok wcześniej. 17 proc. przypadków dotyczyło obywateli innych krajów w ramach Unii Europejskiej, pozostali to w większości osoby spoza Unii lub bezpaństwowcy. Najliczniejszą grupę nowych obywateli państw unijnych stanowili Marokańczycy (67,9 tys. osób; w zdecydowanej większości otrzymali obywatelstwo włoskie, hiszpańskie lub francuskie), a poza nimi także Albańczycy (58,9 tys.; niemal wszyscy dostali obywatelstwo Włoch lub Grecji) i Hindusi (31,6 tys., ponad połowa została obywatelami brytyjskimi). Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce znaleźli się również Polacy (22 tys.), którzy są jednymi z najczęściej przyjmujących obywatelstwo innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Zobacz również: W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci-obcokrajowców – głównie Ukraińców

Największy wzrost procentowy pod względem przyznawania obywatelstwo zanotowano w przypadku Rumunii, Luksemburga (oba ponad 50 proc.), Słowacji (ponad 33 proc.), Malty (32 proc.) i Finlandii (30 proc.). Zdecydowane spadki stwierdzono odnośnie Chorwacji (83 proc.), Hiszpanii (56 proc.), Danii (52 proc.) i Estonii (51 proc.). Z kolei największy wskaźnik naturalizacji (stosunek liczby osób, które uzyskały obywatelstwo danego kraju w ciągu roku do liczby obcokrajowców w tym kraju na początku roku) odnotowano w Szwecji (ponad 8 osób na 100), Rumunii (6 na 100) i Finlandii (5 na 100).

Zobacz: Do Polski przybywa coraz więcej cudzoziemców [+GRAFIKA]

ec.europa.eu / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz