Według „Dziennika Gazety Prawnej”, w ciągu ostatnich 10 lat liczba dzieci z obcym obywatelstwem, które przyszły na świat w Polsce wzrosła niemal dziesięciokrotnie. Ukraińców rodzi się w naszym kraju prawie 40 razy więcej, niż w 2007 roku.

Jak informuje w wydaniu z 19 czerwca br. „Dziennik Gazeta Prawna”, w ostatnich dziesięciu latach liczba dzieci z obcym obywatelstwem, które przyszły na świat w Polsce, zwiększyła się niemal dziesięciokrotnie. W 2017 roku w naszym kraju urodziło się 2705 dzieci z niepolskim obywatelstwem. Dla porównania, dziesięć lat wcześniej, w 2007 roku, przyszło ich na świat tylko 281.

Przeczytaj: Do Polski przybywa coraz więcej cudzoziemców [+GRAFIKA]

Wyraźny wzrost widać od 2015 roku, gdy w Polsce urodziło się 1265 dzieci z niepolskim obywatelstwem. Rok później było to już niemal 2 tys. dzieci.

Najliczniejsze w tej grupie są dzieci ukraińskie, blisko 60 proc. W 2017 roku w Polsce było ich ponad 1590, czyli prawie 40 razy więcej, niż w 2007 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Przeczytaj: Zwierzchnik grekokatolików wezwał Ukraińców w Polsce, by opierali się asymilacji

Według „DGP”, tak dynamiczny wzrost wynika przede wszystkim ze zwiększającej się liczby cudzoziemców, którzy otrzymują zezwolenie na pobyt czasowy, czyli do trzech lat, lub stały w Polsce. W 2017 roku takie zezwolenia dostało 317,4 tys. osób z różnych krajów. Rok wcześniej było to 243,2 tys. Większość takich zezwoleń dotyczy Ukraińców: 141,1 tys. w 2017 roku, czyli o 55 proc. więcej, niż w 2016 roku.

Przeczytaj: Ukraiński ekspert: przez kolejne 2-3 lata liczba Ukraińców pracujących w Polsce będzie rosnąć

CZYTAJ TAKŻE: W 2018 roku w Polsce pracować będzie 3 mln Ukraińców. Eksperci: to „zbawienie” dla naszej gospodarki

W rozmowie z „DGP” prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego twierdzi, że wśród przyjeżdżających do Polski cudzoziemców w pierwszych latach pobytu występuje „tak zwana homogamia małżeńska”. – Czyli skłonność do zawierania związków między partnerami z państw, z których pochodzą, albo z osobami innych nacji, ale o podobnym pochodzeniu etnicznym lub wyznaniu – mówi prof. Szukalski. Zaznacza, że w takich związkach rodzi się coraz więcej dzieci.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Politycznych Społecznej z lutego br., w zeszłym roku zatrudniano w Polsce około półtora miliona Ukraińców. 94% ze wszystkich 1,8 mln zgłoszonych przez pracodawców oświadczeń dotyczyło obywateli Ukrainy. Jednak nie wszystkie zarejestrowane w urzędach pracy zostały w rzeczywistości wykorzystane przez imigrantów zarobkowych. Mimo to, w naszym kraju pracowało w zeszłym roku aż 1,4 mln Ukraińców. Tym samym ich liczba w naszym kraju wzrosła o 36%. Wśród Ukraińców pracowało 948 tys. na podstawie umowy o pracę, zaś 419 tys. otrzymały umowy-zlecenia.

Przeczytaj: Kempa: w Polsce może być już ponad 2 mln Ukraińców

Czytaj także: Ukraińskie zagrożenie – źródła i skutki imigracji zarobkowej

Pod koniec maja br. Stanisław Szwed, wiceminister pracy powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, że rząd chce zastąpić imigrację krótkoterminową, na długoterminową:

Następuje urealnienie liczby przyjazdów. Bardziej opłaca się otrzymać wizę i pozwolenie na pracę, niż pracować w ramach oświadczenia. To efekt, o jaki nam chodzi. Powinna następować zamiana typu imigracji z krótko- na długoterminową.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

PRZECZYTAJ: Dr Mech dla Kresów.pl: projekt ściągania Ukraińców i nadawania im obywatelstwa jest zabójczy

– Widać, że następuje stabilizacja zatrudnienia Ukraińców w Polsce z pracy krótkoterminowej na taką w dłuższym okresie – uważa z kolei demograf prof. Maciej Duszczyk. – Zapewne związane jest to także ze zmianą zatrudnienia w poszczególnych branżach; oświadczenia są popularne przy pracach sezonowych, np. w rolnictwie, podczas gdy pracowników z Ukrainy szuka także przemysł, gdzie zatrudniani są na dłużej.

PRZECZYTAJ: Dr Cezary Mech dla Kresów.pl: Ukraińcy obniżają Polakom wynagrodzenia i zmuszają ich do emigracji

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dr Mech dla Kresów.pl: projekt ściągania Ukraińców i nadawania im obywatelstwa jest zabójczy

Gazetaprawna.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Yogi :

    A jak myślicie, dla kogo wprowadzono 500+ ??? Oni świetnie wiedzieli, co się będzie działo w kwestii imigrantów. Żeby ich zatrzymać w Polsce muszą ich czymś skusić. W drodze kolejne nacje przodujące w rozmnażaniu. Tymczasem Polkom stręczy się czarne marsze i aborcję na życzenie.