Według zwierzchnika grekokatolików na świecie trwanie przy Kościele greckokatolickim pozwala Ukraińcom na zachowanie swojej narodowej tożsamości.

W sobotę 2. czerwca br. we wrocławskiej katedrze greckokatolickiej odbyło się spotkanie zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława Szewczuka z młodzieżą. Władyka wezwał młodych Ukraińców w Polsce do zachowywania swojej wiary i kultury a także „dzielenia się swoim duchowym bogactwem” z innymi.

Jak podała służba prasowa UKGK po nabożeństwie w soborze Podwyższenia Krzyża Pańskiego odbyła się szczera i luźna dyskusja hierarchy z licznie zgromadzoną ukraińską młodzieżą. Władyka odpowiadał na pytania młodych ludzi.

Abp. Szewczuk wezwał ich m.in. do bycia sobą i pozostania wiernymi swoim duchowym i narodowym korzeniom. „Z doświadczenia naszej diaspory można powiedzieć, że pozostają sobą tylko ci, którzy są w Kościele” – mówił Swiatosław. Według niego ci, którzy rozluźnili swoje związki z cerkwią, „zagubili się wskutek szybkich asymilacyjnych procesów”.

Zwierzchnik grekokatolików podkreślał wagę nauczania swoich dzieci języka ukraińskiego i przekazywania swojej wiary. „W związku z powszechnym w Polsce zjawiskiem mieszanych rodzin wielebny Swiatosław prosił Ukraińców nie tylko o zachowanie swojej wiary i kultury, ale także o dzielenie się swoim duchowym bogactwem z innymi ludźmi”. – napisała służba prasowa UGKC.

CZYTAJ TAKŻE: Abp Szewczuk: Ukraińcy w Polsce wyrzekają się swoich korzeni. Receptą formuła “wybaczamy i prosimy o wybaczenie”

Jak twierdzi służba prasowa UKGK, spośród wiernych, którzy zabrali głos, szczególne wrażenie zrobiło świadectwo Natalii pochodzącej spod Ługańska, która opowiedziała o swojej wierze a także o tym, jak odnalazła swoją ukraińską i chrześcijańską tożsamość dzięki spotkaniu z Kościołem Greckokatolickim na Ukrainie. Po wyemigrowaniu do Polski Ukrainka kontynuuje swoje zaangażowanie w życie wspólnoty greckokatolickiej.

Na zakończenie arcybiskup zachęcał młodych ludzi do szukania Boga we wszystkich okolicznościach życia, szczególnie w chwilach samotności, duchowego przygnębienia i różnego rodzaju trudnościach.

CZYTAJ TAKŻE: Grekokatoliccy biskupi w Polsce: Naszym zwycięstwem jest możliwość sprowadzania naszych braci i sióstr z Ukrainy

Kresy.pl / news.ugcc.ua

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Jakież larum by się podniosło, gdyby do Lwowa pojechał abp M. Jędraszewski i na spotkaniu z Polakami wezwał ich do trwania w wierze łacińskiej, polskości i do opierania się zakusom asymilacyjnym…

  • Kojoto
   Kojoto :

   @Wolyn1943 – a jakże… zresztą wielkim cieniem rzucają się takie praktyki na KK w ogóle i fakt, że toleruje, o ile nie wspiera tego Watykan. Mamy zwyczajnie do czynienia z ekspansją zwierzęcego szowinizmu w wydaniu banderowskim, który ma poparcie tzw. kleru grekokatolickiego. Podobnie było w czasie ludobójstwa ukraińskiego na Polakach, kiedy gro grekokatolickich księży i biskupów błogosławiło morderców z UPA.

 2. zefir
  zefir :

  Ten zwierzchnik grekokatolików wsławionych święceniem noży i siekier,antypolskie dzieło kontynuuje.Przeciw asymilacji się buntuje.Fałszywe to banderowskiego władyki przesłanie,w banderlandzie bowiem odpowiednia asymilacja jest przymusowa.