Według zwierzchnika grekokatolików na świecie trwanie przy Kościele greckokatolickim pozwala Ukraińcom na zachowanie swojej narodowej tożsamości.

W sobotę 2. czerwca br. we wrocławskiej katedrze greckokatolickiej odbyło się spotkanie zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Swiatosława Szewczuka z młodzieżą. Władyka wezwał młodych Ukraińców w Polsce do zachowywania swojej wiary i kultury a także „dzielenia się swoim duchowym bogactwem” z innymi.Jak podała służba prasowa UKGK po nabożeństwie w soborze Podwyższenia Krzyża Pańskiego odbyła się szczera i luźna dyskusja hierarchy z licznie zgromadzoną ukraińską młodzieżą. Władyka odpowiadał na pytania młodych ludzi.

Abp. Szewczuk wezwał ich m.in. do bycia sobą i pozostania wiernymi swoim duchowym i narodowym korzeniom. „Z doświadczenia naszej diaspory można powiedzieć, że pozostają sobą tylko ci, którzy są w Kościele” – mówił Swiatosław. Według niego ci, którzy rozluźnili swoje związki z cerkwią, „zagubili się wskutek szybkich asymilacyjnych procesów”.

Zwierzchnik grekokatolików podkreślał wagę nauczania swoich dzieci języka ukraińskiego i przekazywania swojej wiary. „W związku z powszechnym w Polsce zjawiskiem mieszanych rodzin wielebny Swiatosław prosił Ukraińców nie tylko o zachowanie swojej wiary i kultury, ale także o dzielenie się swoim duchowym bogactwem z innymi ludźmi”. – napisała służba prasowa UGKC.

CZYTAJ TAKŻE: Abp Szewczuk: Ukraińcy w Polsce wyrzekają się swoich korzeni. Receptą formuła „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”

Jak twierdzi służba prasowa UKGK, spośród wiernych, którzy zabrali głos, szczególne wrażenie zrobiło świadectwo Natalii pochodzącej spod Ługańska, która opowiedziała o swojej wierze a także o tym, jak odnalazła swoją ukraińską i chrześcijańską tożsamość dzięki spotkaniu z Kościołem Greckokatolickim na Ukrainie. Po wyemigrowaniu do Polski Ukrainka kontynuuje swoje zaangażowanie w życie wspólnoty greckokatolickiej.

Na zakończenie arcybiskup zachęcał młodych ludzi do szukania Boga we wszystkich okolicznościach życia, szczególnie w chwilach samotności, duchowego przygnębienia i różnego rodzaju trudnościach.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Grekokatoliccy biskupi w Polsce: Naszym zwycięstwem jest możliwość sprowadzania naszych braci i sióstr z Ukrainy

Kresy.pl / news.ugcc.ua

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Kojoto
      Kojoto :

      @Wolyn1943 – a jakże… zresztą wielkim cieniem rzucają się takie praktyki na KK w ogóle i fakt, że toleruje, o ile nie wspiera tego Watykan. Mamy zwyczajnie do czynienia z ekspansją zwierzęcego szowinizmu w wydaniu banderowskim, który ma poparcie tzw. kleru grekokatolickiego. Podobnie było w czasie ludobójstwa ukraińskiego na Polakach, kiedy gro grekokatolickich księży i biskupów błogosławiło morderców z UPA.