Biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce: abp Eugeniusz Popowicz i bp Włodzimierz Juszczak napisali przesłanie w sprawie uczczenia 70. rocznicy Akcji „Wisła”.

Biskupi przypominają o tym kiedy rozpoczęła się i ile czasu trwała akcja „Wisła”. Po tym wszystkim sytuacja Ukraińców w Polsce diametralnie się zmieniła. Rodzinne ziemie od Łemkowszczyzny aż po ziemię lubaczowską, chełmską i hrubieszowską, zostały osierocone: spalone i opuszczone cerkwie, wsie, chaty; zapuszczone i porzucone cmentarze, z doczesnymi szczątkami chowanych tam od stuleci bliskich. Nastała cisza, w której nie było już słychać ni ojczystego języka, ni modlitwy, ni pieśni – stwierdzili hierarchowie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Biskupi greckokatoliccy stwierdzili, że pomimo upływu czasu, trzeba wciąż pamiętać o tamtych zdarzeniach i co do chwili obecnej jest bolącą raną, która pochłania nas jako naród, razem naszą historią, kulturą, wiarą, językiem a także tradycją. […] Wspominając smutne wydarzenia z przeszłości, jeszcze usilniej zachęcajmy wszystkich do uświadomienia sobie przy tej okazji swojego pochodzenia, historii swojego narodu oraz swojej wyznaniowej i narodowej identyfikacji. – napisali.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
UKRAINA: DZIEŃ 70. ROCZNICY AKCJI „WISŁA” ZOSTAŁ OGŁOSZONY DNIEM ŻAŁOBY W OBWODZIE LWOWSKIM
POSŁOWIE PO DO RZĄDU: MÓWICIE O WOŁYNIU, A NIE O AKCJI „WISŁA”; PROPONUJECIE POLAKOM TĘPY NACJONALIZM

Zdaniem biskupów obecnie Ukraińcy są żywą Cerkwią i społecznością. […] Świadectwem naszego zwycięstwa jest dzisiaj również to, że do naszych cerkwi i społeczności możemy wprowadzać nowo przybyłych z Ukrainy braci i siostry, zmuszonych przez uwarunkowania ekonomiczne oraz polityczne, a także wojnę na wschodzie Ukrainy, do porzucenia swojej ojczyzny. Między innymi w Polsce, szukają oni dla siebie pracy, szkoły, a często także nowego miejsca stałego zamieszkania. Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania oraz zrozumienie spuścizny przodków, pozwolą społeczności ukraińskiej w Polsce na nowo się odrodzić oraz z nadzieją dawać świadectwo swojej wiary i miłości do tego, co ojczyste – oświadczyli biskupi.

CZYTAJ TAKŻE:
W DROHOBYCZU ODBYŁ SIĘ MARSZ Z POCHODNIAMI KU CZCI DZIAŁACZY OUN-UPA [+ZDJĘCIA]

Hierarchowie Kościoła greckokatolickiego zalecili włączenie się wiernych w obchody rocznicowe akcji Wisła, które rozpoczną się 28 kwietnia w Przemyślu. W ten dzień w cerkwiach powinny zostać odprawione Panachydy za ofiary akcji. Biskupi zachęcają również do zapalenia świeczki w oknach mieszkań 28 kwietnia, o godzinie 18.00.

kresy.pl / deon.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  „Hierarchowie Kościoła greckokatolickiego zalecili włączenie się wiernych w obchody rocznicowe akcji Wisła, które rozpoczną się 28 kwietnia w Przemyślu. W ten dzień w cerkwiach powinny zostać odprawione Panachydy za ofiary akcji. Biskupi zachęcają również do zapalenia świeczki w oknach mieszkań 28 kwietnia, o godzinie 18.00.”
  Nie pomyśleli o nabożeństwie żałobnym za dusze zabitych przez OUN-B i jej UPA Polaków na tych terenach, nie powiedzieli słowa o tych ,którzy zasiali wiatr.Opłakują tylko
  ukraińskie ofiary burzy. Są cieniem Lubomira Huzara doceniającego publicznie wielką rolę
  UPA i OUN -B w walce o wolność narodu ukraińskiego.

  • Avatar
   franciszekk :

   Ciekawe co na to papież Franciszek?
   Sądząc po nawoływaniu by przyjmować z wielką miłością jak najwięcej muzułmanów do Europy by nas wyrżnęli jak stado bezmyślnych baranów, zapewne PO-chwali i PO-prze to, by Polacy przyjmowali z wielką miłością potomków ludobójców a w szczególności tych co gloryfikują zwyrodniałych okrutnych bandytów BEZBRONNEJ cywilnej polskiej ludności, po napadzie hitlerowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRR na państwo polskie!!!…
   Czytajcie, czytajcie …. uważnie Polacy jak mocno należy się czerwienić za przesiedlenie ich na zachodnie ziemie państwa polskiego, zamiast tam gdzie POWINNI być przesiedleni – do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki!
   Polacy byli wysiedlani do PRL-u w ramach powojennego porządku ustalania granic. Chamska bezczelność ich nie zna granic! Żądają nawet KASĘ za przesiedlenie, które nie była odwetem a KONIECZNOŚCIĄ przerwania bandyckich mordów dokonywanych na Polakach!. Gdyby Akcja Wisła była odwetem w.g. staro – biblijnej zasady; oko za oko, ząb za ząb to nie byłoby teraz w Polsce Tymów, Huków i innych potomków zwyrodniałych bandytów mataczących i zakłamujących historię !.

 2. Avatar
  franciszekk :

  Do jasnej cholery !!!…. Jak można wytłumaczyć tym; zakłamanym oszustom, krętaczom sługom szatana w kolorowych szatach??? … Może tak :
  Akcja Wisła nie była odwetem a KONIECZNOŚCIĄ przerwania bandyckich mordów dokonywanych na Polakach!.
  Gdyby była odwetem w.g. staro – biblijnej zasady; oko za oko, ząb za ząb to nie byłoby teraz w Polsce Tymów, Huków i innych potomków zwyrodniałych bandytów mataczących i zakłamujących historię . Wielkim błędem było ówczesnych PZPR-owców przesiedlenie ten zdegenerowany i bandycki ludzki motłoch na zachód w ramach powojennego ustalania granic ! Należało ich bezwzględnie wszystkich PRZESIEDLIĆ tam gdzie było ich właściwe MIEJSCE, czyli do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej!
  Obecnie pchają się teraz masowo do Polski przysłowiowymi oknami i drzwiami aby żyć wśród Polaków a tak bardzo pragnęli mieć Ukrainę CZYSTĄ od Polaków jak wodę źródlaną w szklance dokonując KRWAWYCH czystek etnicznych na Wołyniu i w dawnej Małopolsce wschodniej!
  Urządzili krwawe i okrutne ludobójstwo w najbardziej nieodpowiednim czasie dla Polaków, kiedy CYWILNA ludność po napadzie Niemiec hitlerowskich i Stalinowskiego ZSRR była BEZBRONNA!!!!… Zwyrodnialcy ludzcy nie mieli chrześcijańskiego miłosierdzia dla; kobiet, starców, dzieci a nawet niemowląt !..
  Dzisiaj są tak BEZCZELNI, że żądają nawet kasiory od Polaków na obchody Akcji Wisła, która była KONIECZNOŚCIĄ przerwania krwawych, okrutnych bandyckich mordów dokonywanych na bezbronnej cywilnej polskiej ludności !. Niemieccy kolaboranci tzw. tuskowcy PO+pierają NEO-banderowców PO-dobnie jak za czasów hitlerowskiej III Rzeszy popierani byli banderowcy przez Niemców przeciwko Polsce!

 3. Avatar
  Beresteczko1651 :

  Przykro to powiedzieć ale przegramy z ukraińcami. Oni są aktywni, wiedzą czego chcą, są zdeterminowani, nie przejmują się poprawnością polityczną, są w ofensywie. Będą w Polsce robili co chcieli, osiągną wszystkie swoje cele bo my jesteśmy defensywni, bierni, wystraszeni, nie potrafimy przeciwstawić się ukraińskiej inwazji, nie mamy przywódców a w dodatku nasze władze są zinfiltrowane przez ukraińską agenturę. Nie cieszmy się, że nie wpuściliśmy do Polski islamistów bo ukraińcy już tu są!

 4. Avatar
  Adinocka :

  Co za obłuda i zakłamanie, boli że niby katolickich duchownych… Ukraińskie ofiary „Wisły” to kilka, maksymalnie kilkanaście osób, najczęściej stawiających czynny opór przy przymusowym przesiedleniu lub zabitych przez żołnierzy LWP w obronie własnej. Do ofiar akcji „Wisła” należny dodać co najmniej kilku żołnierzy LWP, którzy nie zdążyli zastrzelić szarżującego siekiernika. Za nich też będą mogły? Czy ważniejsze są wybijane Ukraińcom zęby przez, nie przeczę szczególnie brutalnych, ocalałych Wołyniaków z bodajże 6 pułku?
  I jak to się ma. Niech będzie kilkunastu Ukraińców do co najmniej stu dwudziestu tysięcy Polaków, nie wartych wspomnienia i modlitwy?

  • Avatar
   franciszekk :

   @Adinocka – cytat ” I jak to się ma. Niech będzie kilkunastu Ukraińców do co najmniej stu dwudziestu tysięcy Polaków, nie wartych wspomnienia i modlitwy?” — > To jest wyrazisty dowód opisywanej przez znanego polskiego historyka i zarazem socjologa (Feliks Koneczny) na istnienie innej CYWILIZACJI!. Cechą cywilizacji łacińskiej jest między innymi to, że klasyfikacja moralna czynu w stosunku do człowieka bez względu na jego pochodzenie jest ta sama!. Np. przykład oszukanie czy okradzenie kogoś innego bez względu na: pochodzenie, powiązanie rodzinne, kulturowe, inna państwowość zawsze będzie miało ten sam wymiar niemoralny. U większości Cyganów dokonanie w.w czynu na tzw. swoim ma wymiar przestępstwa a na obcym to dowód: zaradności, sprytu, ….. – pozytywna cecha! Tera chyba rozumiesz dlaczego nie modlą się ich tzw. „chrześcijańscy” kapłani podlegający władzy papieża Franciszka za polskie ofiary okrutnych i krwawych czystek etnicznych, po to tylko by ich tzw. Ukraina wolna była od kąkolu! W tym wycinaniu kąkolu nie mieli chrześcijańskiego miłosierdzia dla tzw. Laskich; kobiet, starców, dzieci a nawet niemowląt aaaa… teraz chcesz Adinocko by się modlili za polskie ofiary pogrzebane w ziemi (dawnej II RP) jak zwierzęta – bez ludzkiej godności!
   OTO CYWILIZACJA BANDEROWSKA OPARTA NA IDEOLOGII DONCOWA!.
   P.S.
   Jak Ciebie interesują opis rodzajów cywilizacji to poszukaj w internecie w wyszukiwarce : Feliks Koneczny

 5. Avatar
  milon :

  A może Ci biskupi tak też uczczą ludobójstwo dokonane przez Ukraińców na Polakach bo tu nie zostali tylko wysiesleni ludzie lecz besgialsko mordowani i do dnia dzisiejszego nie doczekali się chrześcijańskiego pochówku. Jakoś Ci biskupi o tym nie wspominają jak również że z ziemi swoich ojców po zmianie granic setki tyś Polaków zostało również deporyowanych i o nich nikt z nich nie wspomina. Jak dla mnie Ci biskupi to obludnicy jak można nazywać akcje Wisła zbrodnią przeciwko ludzkosci a ludobujstwo najokrutniejsze na świecie jakim był mordy dokonane przez Ukraińców na Polakach nazywać działaniami wojennymi tylko wojny między naszymi naukami w tym czasie nie było.