Celem marszu było uczczenie 110. rocznicy urodzin dwóch wysoko postawionych działaczy OUN-UPA: Dmytra Hrycaja „Perebijnisa” i Zenona Kossaka „Tarnawskiego”. Organizatorem wydarzenia był Nacjonalny Korpus związany z pułkiem Azow.

W sieci pojawiły się zdjęcia z marszu z pochodniami ku czci bojowników OUN-UPA, który przeszedł 1. kwietnia br. ulicami Drohobycza. Opublikowała je służba prasowa neonazistowskiego pułku Azow, którego polityczne ramię – Nacjonalny Korpus – było organizatorem marszu.

Jak informowaliśmy, celem marszu było uczczenie 110. rocznicy urodzin dwóch wysoko postawionych działaczy OUN-UPA Dmytra Hrycaja „Perebijnisa” i Zenona Kossaka „Tarnawskiego”. Hrycaj był m.in. szefem sztabu UPA w latach 1943-1945, a więc w czasach największego nasilenia ludobójstwa ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów. Zenon Kossak był działaczem OUN, w 1934 roku skazanym przez polski sąd na karę więzienia za udział w zamachu na posła Tadeusza Hołówkę. Obaj zginęli w latach 1939-45.

Pochód rozpoczął się pod pomnikiem Szewczenki. Po drodze uczestnicy marszu złożyli kwiaty pod dawnym gimnazjum, gdzie uczyli się Hrycaj i Kossak oraz w miejscu, gdzie mieszkała rodzina Kossaka. Pod pomnikiem „Bohaterów o wolność Ukrainy” odbyła się panachyda (nabożeństwo żałobne) a także przemówienie wygłosił lokalny lider Nacjonalnego Korpusu.

Marsz zakończył się odczytaniem „Modlitwy ukraińskiego nacjonalisty” pod pomnikiem Stepana Bandery.

CZYTAJ TAKŻE: Neonaziści z Misanthropic Division na wspólnym marszu z neobanderowcami we Lwowie [+FOTO]

CZYTAJ TAKŻE: Członkowie rządowego batalionu „Azow” używają przysięgi OUN-UPA

Azov.press / Kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz