Unia Europejska może nie przedłużyć umowy z firmą AstraZeneca – powiedział w niedzielę komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Przypomniał opóźnienia w dostawach szczepionki przeciwko Covid-19, które narastają od początku roku.

Jesteśmy pragmatyczni. Moim priorytetem jako menedżera ds. szczepionek jest to, aby ci, z którymi podpisujemy umowę, dostarczali szczepionki na czas – oświadczył Breton cytowany przez „Deutsche Welle”.

Podkreślił, że UE zamówiła 120 mln dawek w pierwszym kwartale oraz 180 mln w drugim kwartale. Jednak w pierwszym kwartale AstraZeneca wysłała tylko 30 mln, co spowodowało problemy, które wszyscy widzieli, a w drugim kwartale dostarczyli tylko 70 mln.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Angela Merkel zaszczepiona preparatem AstraZeneca

Kontrakt Unii Europejskiej ze szwedzko-brytyjskim laboratorium zakończy się 30 czerwca.

PAP przypomina, że także przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przekonywała w minionym tygodniu, że Pfizer/BioNTech „okazał się wiarygodnym partnerem” w przeciwieństwie do AstraZeneki.

W środę Dania jako pierwszy kraj europejski ogłosiła zaprzestanie stosowania tej szczepionki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Szczepionka chroniąca przed wszystkimi wariantami koronawirusa może być dostępna za rok

W związku z występowaniem rzadkich, ale poważnych przypadków zakrzepicy głównie u osób młodszych po przyjęciu preparatu AstraZeneca, w Niemczech podjęto z kolei decyzję o szczepieniu nim wyłącznie osób powyżej 60 roku życia.

Zobacz także: Epidemiolodzy ostrzegają: Szczepionki stosowane przeciwko koronawirusowi w ciągu roku mogą stać się nieskuteczne

dw.com / pap / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz