Usunięto historyczny krzyż z miejska spotkania G7. Chciało tego MSZ Niemiec

Z Sali Pokoju ratusza miejskiego w Monastyrze, miejsca spotkania szefów MSZ państw grupy G7, usunięto 482-letni krzyż – informuje portal dziennika „Welt”. Decyzja została wydana na prośbę Ministerstwa Spraw Zagranicznych RFN.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock i jej odpowiednicy z USA, Kanady, Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch spotkali się w czwartek i piątek w Sali Pokoju zabytkowego ratusza. W tym miejscu ponad 370 lat temu zawarto pokój westfalski, kończący wojnę trzydziestoletnią.

Krzyż został usunięty z sali na prośbę niemieckiego MSZ. Dziennik „Westfaelische Nachrichten”, który pierwszy poinformował o sprawie, w swoim komentarzu napisał, że nasuwa się pytanie, dlaczego miasto Monastyr nie było wystarczająco wytrwałe, by „odrzucić prośbę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i bronić krzyża – przed którym do dziś przysięgę składają miejscy radni – jako centralnego i niepodlegającego negocjacjom elementu Sali Pokoju”.

W piątek niemieckie MSZ potwierdziło usunięcie krzyża.

Postawę MSZ skrytykowały partie CDU i CSU. „Tylko ci, którzy trzymają się własnej tradycji i charakteru społecznego, mogą być otwarci, suwerenni i pewni siebie w kontaktach z innymi” – powiedział portalowi „Welt” sekretarz parlamentarny grupy CDU/CSU w Bundestagu Thorsten Frei. „Chrześcijański obraz człowieka jest przecież wspólnym fundamentem liberalnych i praworządnych demokracji państw G-7”.

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpania: Burmistrz nakazał usunięcie krzyża, argumentując, że „promował poglądy zwolenników reżimu frankistowskiego”

Kresy.pl / welt.de

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz