Socjalistyczny burmistrz hiszpańskiego miasteczka Casar postanowił usunąć krzyż, który stał na placu w centrum miejscowości. Na jego miejscu ma stanąć współczesna rzeźba. Hiszpańskie Stowarzyszenie Prawników Chrześcijańskich (AEAC) zaskarżyło decyzję burmistrza do sądu. Należący do PSOE (Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza) burmistrz jest zdania, że krzyż “promował poglądy zwolenników reżimu frankistowskiego”, dlatego musiał zostać usunięty – podał hiszpański portal “Hoy” w piątek.

Demontaż krzyża nastąpił po wniesieniu wniosku do sądu o zastosowanie środków zapobiegawczych w celu zachowania symbolu religijnego – poinformowała Polonia Castellanos, przewodnicząca stowarzyszenia w piątek. 25 maja miejscy technicy skruszyli granitową podstawę krzyża. Następnie zdjęli go i przewieźli na cmentarz miejski. Krzyż stał na placu przy głównej ulicy miasteczka ponad 25 lat.

Należący do PSOE (Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza) burmistrz jest zdania, że krzyż “promował poglądy zwolenników reżimu frankistowskiego”, dlatego musiał zostać usunięty.

Zobacz także: Francja: Sąd nakazał usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II

Kilka miesięcy temu rada miejska zapowiadała zdjęcie krzyża. Grupa prawicowej Partii Ludowej (PP) sprzeciwiła się wówczas temu pomysłowi. Argumentowano, że jest to symbol religijny, nie zaś polityczny.

Zdaniem AEAC burmistrz popełnił przestępstwo przeciwko dziedzictwu narodowemu, nadużył władzy, a także dopuścił się dyskryminacji na tle religijnym. Prawnicy domagają się ukarania urzędnika zakazem pełnienia funkcji publicznych.

Polonia Castellanos zwraca uwagę, że burmistrz nakazał usunięcie krzyża wiedząc, że sąd rozpatrywał zastosowanie środków zapobiegawczych, które miały na celu zachowanie symbolu religijnego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomniała, że wcześniej sąd w Caceres przyjął do rozpatrzenia podobna skargę, która została wniesiona przez prawników chrześcijańskich. Wszczął także postępowanie przeciwko przewodniczącemu rady prowincji Caseres, Carlosowi Carlosowi. Dotyczyło ono usuwania krzyży w Caceres.

Przypomnijmy, że w styczniu bieżącego roku lewicowe władze hiszpańskiego miasta Aguilar de la Frontera niedaleko Kordoby podjęły decyzję o usunięciu historycznego Krzyża zakonu Karmelitanek Bosych, zwanego Krzyżem Umarłych.

Zobacz także: Hiszpania: byli wojskowi wezwali rząd do „zmiany kursu”

hoy.es / polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply