Lewicowe władze hiszpańskiego miasta Aguilar de la Frontera niedaleko Kordoby podjęły decyzję o usunięciu historycznego Krzyża zakonu Karmelitanek Bosych, zwanego Krzyżem Umarłych – poinformował w czwartek portal Veriety Info.

Jak poinformował portal Veriety Info, lewicowe władze hiszpańskiego miasta Aguilar de la Frontera niedaleko Kordoby podjęły decyzję o usunięciu historycznego Krzyża zakonu Karmelitanek Bosych, zwanego Krzyżem Umarłych. Burmistrz Carmen Flores jako podstawę odwołała się do ustawy o pamięci historycznej, która w szczególności nakazuje usuwanie symboli z reżimu Franco.

Według lokalnych władz krzyż karmelitański był „zawsze kojarzony z frankizmem”.

Zobacz też: Hiszpania: liczba nielegalnych imigrantów znów rośnie. Kierują się głównie na Wyspy Kanaryjskie

Zdjęcie krzyża wywołało sprzeciw wielu mieszkańców, organizacji religijnych i prawicowej partii Vox. Biskup Kordoby Demetrio Fernandez powiedział w Canal Sur, że „miał miejsce atak na uczucia religijne i odpowiedź nadejdzie w odpowiednim czasie”. „My, chrześcijanie, nie używamy przemocy, ale zwracamy uwagę na to, co się dzieje” – powiedział hierarcha.

Urzędnicy miejscy nie zgadzają się. „To rządowe prawo dotyczące pamięci historycznej, a lokalne prawo andaluzyjskie reguluje publiczne wystawianie przedmiotów gloryfikujących frankizm” – powiedział burmistrz Flores. „Nie ma dla mnie znaczenia, co mówi biskup Kordoby” – dodała ElDiario.

Zobacz też: Czy Hiszpania dojrzała do zamachu stanu?

Hiszpańskie Stowarzyszenie Prawników Chrześcijańskich odwołało się od decyzji rady miasta do Sądu Administracyjnego w Kordobie, stwierdzając, że krzyż należy do kompleksu artystycznego klasztorów w San Jose i San Roque i nie narusza prawa o pamięci historycznej, ponieważ nie ma napisów.

Źródła stowarzyszenia zauważyły, że „decyzja rady miejskiej jest częścią polityki dyskryminacji i wrogości wobec chrześcijan, tak jak ma to miejsce w innych miejscach kierowanych przez zjednoczoną lewicę”. Organizacja złożyła oświadczenie zakazujące burmistrzowi Floresowi sprawowania funkcji publicznych.

Prawicowa partia Vox oskarżyła władze miasta o prześladowanie kultury religijnej milionów Hiszpanów. „Krzyż był częścią hiszpańskiego dziedzictwa kulturowego, więc nie jest objęty prawem” – powiedział przedstawiciel Vox w lokalnym parlamencie Andaluzji.

Jedna z analiz przygotowanych dla rady miejskiej na temat krzyża ostrzegała, że ​​nie ma powodu, aby bezpośrednio wiązać obecność krzyża z naruszeniem prawa państwowego.  Cecilia Gordio, koordynatorka ds. Przywracania pamięci historycznej w Andaluzji, zapowiedziała usunięcie kolejnego Krzyża Umarłych w przyszłym tygodniu – w Penaflora pod Sewillą.

Zobacz też: Hiszpania: byli wojskowi wezwali rząd do „zmiany kursu”

Kresy.pl/Veriety Info

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz