Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że samoloty irańskich linii lotniczych Mahan Air nie będą mogły korzystać z lotnisk w Niemczech.

O zakazie dla Mahan Air poinformował w poniedziałek rzecznik niemieckiego MSZ Christofer Burger. “Jest w interesie narodowym Niemiec by nie zezwalać na ruch jakichkolwiek kompanii lotniczych, które wspierają wojnę w Syrii i przyczyniają się do ucisku ludzi w strefie wojny” – słowa Burgera cytuje portal Al Masdar News. Mahan Air oferowały dotychczas loty na trasach Teheran-Monachium i Teheran-Dusseldorf.

Izraelski dziennik “Haaretz” twierdzi, powołując się na wysokiego urzędnika niemieckiego rządu, że Niemcy zakazali Mahan Air korzystać ze swoich lotnisk bo podejrzewają, iż jest są wykorzystywane przez irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) także do realizacji misji militarnych. Niemcy uważają, że maszyny Mahan Air przewożą sprzęt wojskowy i ludzi z Iranu do Syrii, gdzie Korpus wspiera od lat oddziały rządowe w walce w z ich przeciwnikami. Z tego też powodu Mahan Air został objęty amerykańskimi sankcjami. Niemcy podkreślają jednak, że poza zakazem korzystania z ich lotnisk nie zamierzają wprowadzać przeciw stronie irańskiej żadnych generalnych sankcji.

Na zakaz operowania Mahan Air w Niemczech naciskali właśnie Amerykanie w tym ambasador USA w Berlinie Richard Grendell. “Mahan Air wspierają Siły Kuds IRGC, które są określone przez UE jako terrorystyczne. Dlaczego więc Mahan Air nadal latają do Monachium i Dusseldorfu” – napisano na profilu amerykańskiej ambasady w Berlinie na Twitterze we wrześniu zeszłego roku.

 

Jednak rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert stanowczo zaprzeczał, że decyzja Berlina została spowodowana przez zewnętrzną presję. “Po prostu nie może zostać wykluczone, że te linie lotnicze mogą transportować do Niemiec ładunki, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze bezpieczeństwo” – powiedział Seibert.

Czytaj także: Chiny chcą zainwestować 3 mld dolarów w polec naftowe w Iranie

almasdarnews.com/haaretz.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply