Ambasada Rosji w Berlinie potępiła decyzję Niemiec o wysłaniu na Ukrainę Marderów i dodatkowej baterii systemów obrony przeciwlotniczej Patriot. Tak wynika z komunikatu misji dyplomatycznej, który został rozesłany w piątek.

Jak przekazała rosyjska, państwowa agencja prasowa Tass, ambasada Rosji w Berlinie potępiła decyzję Niemiec o wysłaniu do Kijowa BWP Marder i dodatkowej baterii systemów obrony przeciwlotniczej Patriot. Tak wynika z komunikatu misji dyplomatycznej, który został rozesłany w piątek.

„Zdecydowanie potępiamy tę decyzję i traktujemy ją jako kolejny krok w kierunku eskalacji konfliktu na Ukrainie” – powiedziała ambasada. „Jego przyjęcie wygląda szczególnie cynicznie w przeddzień prawosławnego święta Bożego Narodzenia, bardzo czczonego w świecie chrześcijańskim, a także na tle zawieszenia broni jednostronnie ogłoszonego w tej sprawie przez prezydenta Rosji”.

Rosjanie uważają, że Berlin podjął ten krok „m.in. pod poważną presją Waszyngtonu”.

Zdaniem rosyjskiej ambasady „napompowanie Kijowa śmiercionośną bronią i ciężkim sprzętem wojskowym” to „granica moralna, której władze niemieckie nie powinny przekraczać, biorąc pod uwagę historyczną odpowiedzialność Niemiec za zbrodnie nazizmu podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”.

“Wraz z przyjęciem przez Berlin tej decyzji staje się coraz bardziej oczywiste, że Niemcy i kraje kolektywnego Zachodu nie są zainteresowane znalezieniem pokojowego rozwiązania konfliktu” – ogłosiła ambasada.

Niemcy mogą dostarczyć Ukrainie od 20 do 40 bojowych wozów piechoty Marder – podał „Spiegel”. Szefowa komisji obrony Bundestagu zapowiada dalsze naciski na rząd, by zgodził się na wysłanie Ukraińcom czołgów Leopard.

Marie-Agnes Strack-Zimmerman, przewodnicząca komisji obrony niemieckiego Bundestagu, zamieściła po ogłoszeniu tej informacji wpis na Twitterze. Potwierdziła je i dodała, że kolejnym krokiem powinno być dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard.

„To wielka ulga, że rząd Niemiec, a zwłaszcza urząd kanclerza nareszcie toruje drogę dla dostarczenia pojazdów opancerzonych na Ukrainę. To bardzo późno, ale nie za późno. Nasze wysiłki przyniosły efekty. Ale nie poddajemy się. Po Marderach [niem. kunach – red.] nadchodzą Leopardy” – napisała Strack-Zimmerman.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply