Aleksiej Nawalny, który jest w ciężkim stanie po prawdopodobnym otruciu, został wysłany w sobotę do kliniki Charite w Berlinie, poinformowała agencja prasowa Tass. W transporcie z niemieckiego lotniska do kliniki miała towarzyszyć mu niemiecka policja.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, rosyjski działacz opozycyjny Aleksiej Nawalny został jednak przetransportowany do kliniki w Niemczech, niemieckie media donoszą, że stan Nawalnego podczas lotu i lądowania był stabilny.

Ambulans eskortowany przez policję wjechał na teren kliniki i udał się na oddział intensywnej terapii. Policja odgrodziła wejście do kliniki i nie wpuściła tam dziennikarzy.

Samolot z syberyjskiego miasta Omsk wylądował na lotnisku Tegel w Berlinie w sobotę o godzinie 08:46. Początkowo lekarze byli przeciwni transportowaniu znajdującego się w śpiączce Nawalnego z powodu jego niestabilnego stanu. W piątek wieczorem stwierdzili, że stan pacjenta się ustabilizował.

Na prośbę bliskich podjęto decyzję o przeniesieniu Nawalnego ze szpitala w Omsku do niemieckiej przychodni. W piątek wysłano samolot z Norymbergi do Omska. Lot został zorganizowany przez fundację praw człowieka Cinema for Peace. Tuż przed startem jego rzeczniczka Kira Jarmysz napisała na Twitterze, że pacjent znajduje się już w samolocie.

„Walka o życie i zdrowie Aleksieja dopiero się zaczyna i jest jeszcze długa droga, ale przynajmniej pierwszy krok został zrobiony” – poinformowała.

Jeszcze w piątek rosyjscy lekarze odmówili zgody na przeniesienie opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego, mówiąc, że jego stan jest zbyt poważny, aby pozwolić mu na lot do Niemiec w celu dalszego leczenia. Wieczorem jednak leakrz Anatolij Kaliniczenko stwierdził , że “pacjent wykazuje pozytywną dynamikę i jest wystarczająco stabilny”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekonywał wcześniej, że gdyby Kreml lub rosyjskie Ministerstwo Zdrowia otrzymały wniosek o przeniesienie Nawalnego do zagranicznego szpitala, zostanie to niezwłocznie rozpatrzone.

Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, czołowy rosyjski opozycjonista i krytyk rządów „Jednej Rosji” Aleksiej Nawalny przebywa nieprzytomny na oddziale intensywnej terapii w Omsku.

O sytuacji rosyjskiego opozycjonisty poinformowała w czwartek rano jego rzeczniczka Kira Jarmysz. Jej relację przytoczyła telewizja Dożdż. Według niej Nawalny poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy. Ze względu na zagrożenie dla zdrowia polityka samolot lądował w Omsku. Prosto z lotniska Nawalny został przewieziony do lokalnego szpitala. Trafił na oddział intensywnej terapii.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply