Zdaniem części mediów ukraińskich, fakt, iż prace w ramach kontraktu mają zostać wykonane w Jordanii, może wskazywać, iż chodzi tu o przygotowanie dla Ukrainy zestawów przeciwlotniczych Gepard, będących na stanie jordańskiej armii.

W środę Penatgon poinformował o przyznaniu firmie Global Military Products z Florydy kontraktu na zakup i dostawę artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych kal. 35 mm Gepard.

Wartość kontraktu opiewa na niespełna 118,4 mln dolarów. Środki na ten cel będą pochodzić w całości z programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), jako elementu Foreign Military Sales.

Prace na zlecenie Departamentu Obrony USA zostaną przeprowadzone w Ammanie w Jordanii. Według ukraińskiego portalu branżowego „Militarnyj”, może to oznaczać, że chodzi o przygotowanie dla Ukrainy zestawów Gepard, które znajdują się obecnie na stanie jordańskiej armii. Termin realizacji kontraktu to 30 maja 2024 roku.

Nie podano, o jaką liczbę zestawów przeciwlotniczych Gepard chodzi.

Dodajmy, że ukraińska armia używa już zestawów Gepard, które zostały przekazane przez Niemcy. Wykorzystywane są głównie przeciwko rosyjskiej amunicji krążącej, m.in. dronom-kamikadze typu Shahed, a także rakietowym pociskom manewrującym. W kwietniu br. ukraińska obrona przeciwlotnicza posiadała na stanie 34 Gepardy. Strona niemiecka zapowiedziała, że przyśle Ukraińcom 18 kolejnych.

Czytaj także: Scholz zapowiada dodatkowe Gepardy i Iris-T dla Ukrainy

„Militarnyj” zwraca jednak uwagę, że w przypadku zestawów Gepard istotnym kłopotem jest to, że używają one amunicji kal. 35 mm. Ukraina cierpi na deficyt pocisków takiego kalibru. Niemiecki koncern Rheinmetall zamierza jeszcze w tym roku wyprodukować dla Ukraińców 300 tys. sztuk. Pierwsze dostawy są planowane dopiero jesienią tego roku, mniej więcej na przełomie września i października.

Przeczytaj: Niemcy: Podpisano kontrakty na produkcję amunicji do Gepardów dla Ukrainy

Przypomnijmy, że kwestia uzupełnienia amunicji do dział przeciwlotniczych Gepard stała się paląca natychmiast po pojawieniu się informacji o przekazaniu tego sprzętu siłom ukraińskim. Wynika to z faktu, że Szwajcaria jako kraj produkujący amunicję nie chce wyrazić zgody na jej transfer na Ukrainę.

Zobacz też: Brazylia nie dostarczy Ukrainie amunicji do niemieckiej broni

defense.gov / mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply