Przedstawiciel prorosyjskich struktur Donieckiej Republiki Ludowej twierdzi, że jej siłom udało się po raz pierwszy zniszczyć wyprodukowany w USA czołg M1A1 Abrams.

Informację taką podała strona internetowa libańskiej telewizji Al Mayadeen. Zamieszcza ona nagranie jakie pojawiło się na portalu społecznościowym X. Na nagraniu tym widać czołg Abrams, jednak na żadnym jego fragmencie nie można dostrzec, by czołg został zaatakowany. Obraz pojazdu przypominający czołg Abrams ogarnięty płomieniami pojawia się natomiast na kadrze zamieszczonym razem z nagraniem, które obrazuje prawdopodobnie ekran operatora jakiegoś rodzaju uzbrojenia, użytego do wykrycia, bądź zniszczenia czołgu.

 

Oficjalne źródła ukraińskie nie odniosły się do tej informacji. Za prawdopodobną uznał ją bloger militarny Artur Micek.

 

Podobnie uznał publicysta Michał Nowak relacjonujący wojnę rosyjsko-ukraińską. Zamieścił on inne nagranie mające ilustrować zniszczenie bądź zniszczenie amerykańskiego czołgu na stanie Ukrainy, ale obraz jest na tyle niewyraźny, że nie potwierdza typu zaatakowane maszyny.

 

„Nasze wojsko zgłosiło zniszczenie pierwszych Abramsów w rejonie Awdijiwki. Być może jest to pojazd opancerzony, który pokazano ukraińskiemu wojsku w propagandowym filmie przed wyzwoleniem Awdijiwki. W tym czasie pojazd opancerzony był strzeżony i nie był przyprowadzony na linię kontaktu [frontu]” – skomentował z kolei Jan Gagin, doradca szefa administracji Donieckiej Republiki Ludowej, czyli prorosyjskich struktur administracyjnych regionu.

Jeszcze jesienią zeszłego roku USA przekazały Ukrainie 31 czołgów typu M1A1 Abrams. Według ekspertów mają one lepsze parametry bojowe niż jakikolwiek czołg rosyjski.

english.almayadeen.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply