Ambasada USA w Moskwie wezwała swoich obywateli do pilnego opuszczenia Rosji.

W niedzielę amerykańska ambasada w Moskwie wydała komunikat, w którym wzywa obywateli USA do pilnego opuszczenia Rosji. “Obywatele USA mieszkający w Rosji powinni natychmiast wyjechać. Należy zachować wzmożoną ostrożność ze względu na ryzyko bezprawnych zatrzymań” – wskazano.

W komunikacie podkreślono, że “zdolność rządu USA do świadczenia rutynowych usług obywatelom USA w Rosji jest poważnie ograniczona”. “Rosja może odmówić uznania podwójnego obywatelstwa USA, odmówić dostępu do pomocy konsularnej USA, poddać mobilizacji, uniemożliwić wyjazd z Rosji i/lub powołać do wojska” – dodano.

“Jeśli chcesz opuścić Rosję, powinieneś jak najszybciej podjąć działania na własną rękę. Ambasada USA ma poważne ograniczenia w zakresie pomocy obywatelom USA w opuszczeniu kraju, a możliwości transportu mogą nagle stać się jeszcze bardziej ograniczone” – zwraca uwagę ambasada.

Jak dodano, obywatele USA muszą pamiętać, że prawo do pokojowych zgromadzeń i wolność słowa “nie zawsze są chronione” w Rosji. Ambasada zaleca więc unikanie protestów politycznych czy społecznych, a także niefotografowanie pracowników służb podczas tych wydarzeń. Przypomina, że amerykańscy obywatele byli zatrzymywani w Rosji w takich sytuacjach.

“Rosyjskie służby bezpieczeństwa mogą nie powiadomić ambasady USA o zatrzymaniu obywatela USA i bezzasadnie opóźniać pomoc konsularną USA. Rosyjskie służby bezpieczeństwa wzmagają arbitralne egzekwowanie lokalnych przepisów, aby obrać za cel zagraniczne i międzynarodowe organizacje, które uważają za ‘niepożądane'” – czytamy.

Przypomnijmy, że także we wrześniu ub. r. ambasada USA w Moskwie wezwała obywateli Stanów Zjednoczonych do natychmiastowego wyjazdu z Rosji. „Obywatele Stanów Zjednoczonych nie powinni podróżować do Rosji, a przebywający już w Rosji powinni natychmiast opuścić ten kraj, gdy pozostają jeszcze ograniczone możliwości wyjazdu”.

Zobacz także: “Jedynym wyjściem dla Zachodu jest pokuta” – Zacharowa reaguje na słowa Dudy

ru.usembassy.gov / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply