Antonio Costa podczas wizyty w Kijowie zapowiedział dalsze dostarczanie Ukrainie uzbrojenia “w miarę możliwości”.

Premier Portugalii Antonio Costa odwiedził Kijów w sobotę – podała agencja prasowa Ukrinform. Szef portugalskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim obiecywał, że Portugalia zapewni Ukrainie wszelkie możliwe wsparcie wojskowe.

„Wysłaliśmy wsparcie wojskowe. Najpierw była to broń nieśmiercionośna, potem broń śmiercionośna w ramach zapytań wysyłanych przez Ukrainę i zgodnie z naszymi możliwościami, bo nie mamy wszystkich zasobów, których teraz potrzebuje Ukraina” – powiedział Costa.

Premier Portugalii dodał, że prace nad wsparciem wojskowym będą kontynuowane: „Obecnie do Polski przylatuje samolot ze sprzętem wojskowym, który zostanie wysłany na Ukrainę zgodnie z konkretnymi zapytaniami”.

Costa deklarował, że Portugalia sprawdza dostępność zasobów, o które prosi Ukraina. “Wszystko, co możemy dostarczyć Ukrainie, zostanie dostarczone” – obiecywał.

W środę więcej szczegółów na temat portugalskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy ujawniła minister obrony Portugalii Helena Carreiras. „Jak informowano, wysłaliśmy około 170 ton śmiercionośnego i nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego w pierwszym etapie oraz inne materiały. Obecnie przygotowujemy nową partię kolejnych 160 ton materiału i chciałabym podkreślić różnorodność naszego wsparcia” – powiedziała Carreiras dodając, że chodzi nie tylko o sprzęt wojskowy, ale także o pomoc medyczną i humanitarną.

7 maja portugalski portal Nascer do SOL informował, powołując się na swoje źródła w portugalskim ministerstwie obrony, że Portugalia zamierza wysłać Ukrainie 15 transporterów opancerzonych M113, które zostały przed laty kupione po okazyjnej cenie od USA, a obecnie na ich wysłanie na Ukrainę naciskały władze USA. Portugalski portal dowiedział się też nieoficjalnie, że Portugalia miała zamiar przekazać Ukrainie 4 wozy opancerzone Iveco M 40.12, pięć holowanych haubic kalibru 155mm, około 50 radiostacji i lekką broń palną.

Kresy.pl / Ukrinform / Europejska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply