Portugalski rząd zgodził się przekazać Ukrainie transportery opancerzone M113 – poinformował w sobotę portugalski portal Nascer Do Sol.

Jak przekazały w sobotę portugalskie media, powołując się na swoje źródła, portugalski rząd zgodził się przekazać Ukrainie transportery opancerzone M113. Dotyczy to 15 jednostek, donosi Nascer do SOL.

Transportery opancerzone służyły armii portugalskiej przez 30 lat. Waszyngton wezwał do przeniesienia tego sprzętu na Ukrainę – podkreśla portal.

Portugalia otrzymała tę broń po 1989 roku, kiedy Stany Zjednoczone zmniejszyły swoją obecność w Europie. Łącznie przejęły 104 jednostki transporterów opancerzonych M113A2 z Holandii i 50 jednostek M113A1 z Niemiec. W związku z tym pomoc wojskowa dla Ukrainy stanowiłaby 10 procent portugalskich zasobów M113.

Poinformowano również, że wraz z transporterami opancerzonymi rząd portugalski wyśle na Ukrainę haubice 115 mm, sprzęt komunikacyjny i inną broń strzelecką.

Wcześniej na Ukrainę transportery opancerzone typu M113 wysłała Dania. “Te systemy uzbrojenia zdecydowanie mogą pomóc. Również w odniesieniu do konkretnych życzeń, jakie widzieliśmy na Ukrainie. Ale także w związku z bitwą, która ma się teraz stoczyć na południu i wschodzie Ukrainy” – mówił major Kristian Lindhardt z Duńskiej Akademii Obrony.

„To poruszająca bitwa, w której istnieje potrzeba ochrony personelu, który ma być transportowany z punktu A do punktu B. Jednocześnie ma pewne uzbrojenie, ponieważ na transporterach można zamontować ciężki karabin maszynowy” – mówił Kristian Lindhardt.

Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, Zachodnia Wirginia i Ohio przekazały Ukrainie, na prośbę Departamentu Obrony USA, transportery opancerzone M113. Nie określono, o jaką liczbę sprzętu chodzi. Transportery pochodzą z zapasów Gwardii Narodowej wspomnianych stanów. “Mamy nadzieję i modlimy się, by wzmocniło to siły ukraińskie w obronie ich ojczyzny” – oświadczył gubernator stanu Zachodnia Wirginia Jim Justice.

“W miarę, jak wciąż dowiadujemy się o rosyjskich zbrodniach wojennych na Ukrainie, jako mieszkańcy Ohio jesteśmy gotowi pomóc narodowi ukraińskiemu w każdy możliwy sposób” – zaznaczył gubernator stanu Ohio Mike DeWine. “W Ohio mieszka duża społeczność ukraińska, z którą się solidaryzujemy – dodał.

Kresy.pl/Nascer do SOL

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply