Jednostka ukraińskiej armii opublikowałą nagranie, że którym widać szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Szwecji gen. Micaela Bydéna. Miał on się pojawić na pozycjach przy linii forntu.

Informację taką podała 45. Wydzielona Brygada Artylerii Sił Zbrojny Ukrainy poprzez opublikowanie w sobotę nagrania wizyty gen. Bydéna na jej kanale na portalu Youtube. Na nagraniu widać Szweda na nieokreślonej polowej pozycji witającego się z oficerami ukraińskimi. Wraz z Bydénem pojawia się na nagraniu attache wojskowy Szwecji przy ambasadzie w Kijowie.

“Bardzo zadowolony, że tutaj jestem – powiedział szwedzki naczelny dowódca do ukraińskich dowódców. – Jestem pod wrażeniem tego, co robicie w walce”. Jak dodał – “Szkolenie jakie było przeprowadzone w Szwecji i dokładnie odpowiednie”. Według portalu The Odessa Journal Szwed spotkał się bowiem z żołnierzami ukraińskiej artylerii i piechoty, którzy szkolili się właśnie w jego kraju.

Gen. Bydén obiecał również swoim ukraińskim rozmówcom – “Zrobimy wszystko, co możliwe, by wesprzeć ten system”. Ukraińscy oficerowi podziękowali mu za wsparcie, jakie Ukrainie udziela Szwecja.

Portal przypomniał państwa te rozmawiają o możliwości dostarczenia Siłom Zbrojnym Ukrainy szwedzkich myśliwców Gripen. Jak poinformowała służba prasowa Ministerstwa Obrony, kwestię tę omawiano na spotkaniu ministra obrony Ukrainy Rustema Umerowa, wiceinistra obrony Ukrainy, generała broni Iwana Hawryliuka i właśnie generała Mikaela Bydéna. Jak twierdził ten ostatni, ewentualne przekazanie Gripenów.

Jeszcze w sierpniu Sztokholm zaprzeczał, że planuje przekazanie Ukraińcom samolotów Gripen.

Czytaj także: Zełenski w Szwecji: Uzgodniliśmy produkcję bojowych wozów piechoty CV90 na Ukrainie

odessa-journal.com/youtube.com/kresy.pl

 

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply