Szwecja nie planuje transferu myśliwców Gripen na Ukrainę ze względu na zapotrzebowanie na te samoloty przez Szwedzkie Siły Powietrzne.

Premier Szwecji Ulf Kristersson w rozmowie z TV4 powiedział, że kraj nie planuje transferu myśliwców Gripen na Ukrainę ze względu na zapotrzebowanie na te samoloty przez Szwedzkie Siły Powietrzne.

„Szwecja to duży geograficznie kraj, musimy się bronić, a nie jesteśmy jeszcze w NATO. To balansowanie między tym, czym możemy się z nimi podzielić, a tym, co sami powinniśmy mieć. Teraz jesteśmy częścią tak zwanej koalicji F-16, w której współpracujemy z 14 krajami, aby zapewnić Ukrainie przepustowość lotniczą” – powiedział Ulf Kristersson

Przypomnijmy, jak przekazał portal Europejska Prawda, ukraińscy piloci już rozpoczęli szkolenie zapoznawcze na szwedzkich myśliwcach JAS 39 Gripen, co zostało uzgodnione na początku tego roku. Poinformował o tym na konferencji prasowej po rozmowach z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem prezydent Wołodymyr Zełenski.

“Samoloty Gripen są dumą Szwecji. Jestem przekonany, że dzięki Gripenom nasza wolność może być znacznie bezpieczniejsza. Testy Gripenów z udziałem Ukraińców, naszych pilotów, już się rozpoczęły” – powiedział prezydent.

Dodał, że szczegółowo omówił z premierem Szwecji dalsze kroki dotyczące możliwości otwarcia tematu pozyskania Gripena.

„Spotkam się z przewodniczącym parlamentu, przedstawicielami sił parlamentarnych i podniosę tę kwestię jako jedną z kluczowych dla ochrony naszego nieba” – poinformował Zełenski.

“Nie mamy przewagi w powietrzu, nie posiadamy nowoczesnych myśliwców”  – oświadczył Zełenski, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Jak pisaliśmy, w lutym br. Szwecja otrzymała od strony ukraińskiej prośbę o dostarczenie myśliwców Gripen. Wówczas Jonson odniósł się do tego z rezerwą. Powiedział, że te samoloty są bardzo ważne dla utrzymania integralności terytorialnej i suwerenności Szwecji.

Dodajmy, że rząd Szwecji wyraził też zgodę na stacjonowanie 60 szwedzkich żołnierzy w Polsce, Rumunii lub na Słowacji w celu m.in. serwisowania przekazywanego przez Szwecję sprzętu wojskowego na Ukrainę.

Kresy.pl/TV4.se

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply