Przedstawiciel Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR) skrytykował w piątek Polskę. Chodzi o brak możliwości dokonania aborcji przez uciekające z Ukrainy kobiety.

Kobiety, które uciekły do ​​Polski, aby uciec przed wojną, muszą mieć dostęp do praw reprodukcyjnych spełniających międzynarodowe standardy, w tym aborcji – oświadczył w piątek wysoki przedstawiciel UNHCR, cytowany przez agencję Reuters. Słowa padły w kontekście doniesień medialnych o gwałtach i przemocy seksualnej na Ukrainie.

“Istnieją określone zasady [dotyczące usług reprodukcyjnych w Polsce – przyp. red.], które naszym zdaniem nie spełniają międzynarodowych standardów” – stwierdziła z kolei zastępca wysokiego komisarza ds. ochrony Gillian Triggs. “[Ofiary przemocy seksualnej] potrzebują porady i pomocy. W niektórych przypadkach będą potrzebować aborcji. Podniesiemy tę kwestię podczas rozmów z [polskim – przyp. red.] rządem” – dodała.

Straż Graniczna poinformowała w niedzielę, że od 24 lutego, od początku rosyjskiej inwazji, do Polski przybyło z Ukrainy 3,383 mln osób. Jedynie w sobotę odprawiono 31,5 tys. osób.

Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców przekazał w czwartek, że liczba uchodźców z Ukrainy przekroczyła już 6 milionów. Większość z tych osób przybyła do Polski. Wedle szacunków UNHCR przez wojnę z Ukrainy może wyjechać ponad 8 mln osób.

W niedzielę pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska na Facebooku podziękowała za wsparcie Polski dla uchodźców z Ukrainy. Jak napisała, ponad 200 tysięcy ukraińskich dzieci uczy się w Polsce. Wskazała również, że dzięki współpracy między krajami do Polski przyjechały ukraińskie dzieci ze schorzeniami onkologicznymi.

Jak pisaliśmy pod koniec kwietnia, z raportu Unii Metropolii Polskich (UMP) wynika, że w Polsce mieszka aktualnie prawie 3,2 mln obywateli Ukrainy. Większość z nich – 2,2 mln – mieszka w ośrodkach UMP. Doprowadziło to do lawinowego wzrostu populacji polskich miast. Podkreślono, że migranci z Ukrainy stanowią już jedną trzecią społeczności Rzeszowa.

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki poinformował pod koniec kwietnia, że Polska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości ok. 7 mld zł.

Jak podawaliśmy, dane Ukraine Support Tracker, bazy danych opracowanej przez badaczy z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii wskazują, że USA i Polska są najmocniej wspierającymi Ukrainę krajami.

Pod koniec kwietnia br. minister Michał Wójcik powołał się na szokujące wyliczenia mówiące o tym, że pomoc Ukrainie będzie kosztowała 10-22 proc. tegorocznego budżetu polskiego państwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Informowaliśmy, że w niedawnym liście do szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, premier Mateusz Morawiecki oszacował, że tylko w tym roku koszty utrzymania ukraińskich uchodźców w Polsce wyniosą 11 mld euro. Zaznaczył zarazem, że gdyby sytuacja na Ukrainie uległa pogorszeniu, to te koszty dla Polski mogą sięgnąć nawet 24 mld euro.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply