Nawet do 30 000 złotych grozi kara grzywny obywatelowi Ukrainy, który powierzył 50 cudzoziemcom nielegalne wykonywanie pracy w charakterze kierowców świadczących usługi przewozu osób za pomocą aplikacji mobilnej.

W miniony poniedziałek zakończyła się trwająca blisko trzy miesiące kontrola w zakresie legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców oraz powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom, przeprowadzona przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Warszawie w jednej z warszawskich firm zajmującej się świadczeniem przewozu osób przy wykorzystaniu popularnej aplikacji mobilnej.

Kontrolą objęto 57 cudzoziemców, między innymi obywateli – Ukrainy, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Gruzji, Kirgistanu oraz Rosji. W wyniku kontroli warszawscy funkcjonariusze Straży Granicznej stwierdzili, że w przypadku 50 cudzoziemców – prezes zarządu kontrolowanego podmiotu 39 – letni obywatel Ukrainy powierzył nielegalne wykonywanie pracy w charakterze kierowców, tym samym popełniając wykroczenie z art. 120 ust. 1. ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, „Kto powierza cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 złotych”.

Co więcej, 50 cudzoziemców – którym powierzono pracę, również popełnili wykroczenie ze względu na nielegalne wykonywanie pracy (art. 120 ust. 2. ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy „Cudzoziemiec, który nielegalnie wykonuje pracę, podlega karze grzywny”).

25 października funkcjonariusze ze Śląskiego Oddziału SG, przy wsparciu funkcjonariuszy Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach, w drogowym przejściu granicznym Zwardoń Skalite Platforma zatrzymali 33 migrantów, prawdopodobnie obywateli Syrii.

Cudzoziemcy byli przewożeni busem na czeskich numerach rejestracyjnych. Kierowca porzucił pojazd. Po skontrolowaniu przestrzeni ładunkowej okazało się, że wewnątrz było 33 cudzoziemców ( w tym 7 kobiet i 10 osób nieletnich). Wszystkim pełnoletnim cudzoziemcom zostały przedstawione zarzuty usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy przy użyciu podstępu. Ponadto wszystkim zostały też wydane decyzje administracyjne o odmowie wjazdu na terytorium RP.

Bilans ostatniej doby na polsko-białoruskiej granicy to 6 zatrzymanych kurierów i 41 prób nielegalnego przedostania się na terytorium Polski. Osoby, które w środę nielegalnie przekroczyły granicę naszego państwa to cudzoziemcy pochodzący z Erytrei, Jemenu, Syrii, Armenii, Indii, Somalii i Afganistanu. Na terytorium Polski usiłowali dostać się na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG: w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Michałowie zatrzymali 2 obywateli Ukrainy zmierzających po odbiór nielegalnych migrantów. Przemieszczali się swoimi pojazdami na podstawie danych lokalizacyjnych (wskazywanych przez nawigację) w miejsce, gdzie oczekiwało na nich 15 cudzoziemców, którzy nielegalnie przedostali się z Białorusi do Polski.

Kolejnych 3 pomocników w nielegalnym przekroczeniu polsko-białoruskiej granicy zatrzymano w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Białowieży. Dwaj obywatele Tadżykistanu przewozili obywatela Somalii, obywatel Ukrainy przewoził 3 obywateli Afganistanu i obywatela Indii, natomiast obywatel Gruzji przewoził 2 obywateli Syrii i 4 obywateli Afganistanu.

Patrol Straży Granicznej w miejscowości Budzisko (gmina Szypliszki) przystąpił do kontroli toyoty na estońskich numerach rejestracyjnych. Okazało się, że kierujący pojazdem obywatel Ukrainy przewozi czterech mężczyzn w wieku od 24 do 31 lat pochodzących z Iranu.

Cudzoziemcy oświadczyli, że kierowca zabrał ich z terytorium Litwy i miał przewieźć do Niemiec. Za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom obywatele Iranu zostali zatrzymani i po wykonaniu niezbędnych czynności przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji. 33-letni kurier pozostaje w dyspozycji funkcjonariuszy z Placówki SG w Rutce-Tartak. Za zorganizowanie nielegalnego przekroczenia granicy grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Czeremsze oraz w Augustowie współdziałając z Wydziałem Zabezpieczenia Działań Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, w Warszawie zatrzymali obywatela Ukrainy. Mężczyzna zaangażowany był w organizowanie nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply