W nocy z niedzieli na poniedziałek siły ukraińskie zestrzeliły w okolicy Bachmutu rosyjski samolot szturmowy Su-25 – podał w środę portal Suspilne, powołując się na biuro prasowe wschodniego zgrupowania Gwardii Narodowej Ukrainy. Rosyjski samolot został zestrzelony przy użyciu polskiego przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun.

Portal Suspline poinformował o sprawie w środę. “Samolot wroga osłaniał z powietrza piechotę, nacierającą na linię sił ukraińskich. Operator przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego otworzył ogień i zestrzelił rosyjski samolot. Przez kamerę termowizyjną zobaczyliśmy, że samolot został trafiony i zaczął zniżać lot. Los pilota jest na razie nieznany” – medium cytuje komunikat wschodniego zgrupowania Gwardii Narodowej Ukrainy.

Do zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek około godz. 1.10 w nocy czasu ukraińskiego (po północy czasu polskiego).

Gwardia Narodowa Ukrainy podaje, że rosyjska maszyna zbliżała się z północnego wschodu, by zaatakować ukraińskie pozycje. Po trafieniu zmieniła trajektorię lotu i zaczęła raptownie skręcać na wschód. Następnie spadła.

Już wcześniej strona ukraińska informowała o skuteczności systemów Piorun.

Zobacz także: Ukraińcy twierdzą, że zestrzelili polską bronią kolejny rosyjski helikopter

Przeczytaj: Ukraińska armia zgłosiła kolejne zestrzelenie za pomocą polskiego Pioruna [+VIDEO]

Pociski rakietowe Piorun powstały przez głęboką modernizację pocisków Grom wykonaną przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, podwarszawskie CRW Telesystem-Mesko sp. z o.o. i MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej (woj. świętokrzyskie). Piorun różni się od Groma poprawioną skutecznością i celnością, zapalnikiem zbliżeniowym, który pozwala niszczyć cele bez fizycznego trafienia, zasięgiem wydłużonym do 6,5 km, pułapem rażenia zwiększonym do prawie 4000 metrów i celownikiem przystosowanym do pracy nie tylko w dzień, ale i w nocy.

Decyzja o przekazaniu Ukrainie przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun wraz z amunicją została ogłoszona 2 lutego ub. roku przez ministra Mariusza Błaszczaka. Systemy były wcześniej objęte zakazem eksportu. Miało to związek z unikalnymi technologiami.

Jak informowaliśmy, spółka Mesko, producent przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych „Piorun”, pozytywnie zakończyła negocjacje z Departamentem Obrony USA w sprawie eksportu tej broni do Stanów Zjednoczonych.

Zamówienie amerykańskiego rządu obejmuje docelowo kilkaset zestawów rakietowych Piorun.

Zobacz także: Morawiecki zapowiada zwielokrotnienie produkcji Piorunów

suspilne.media / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply