Nowe doniesienia o skuteczności systemów Piorun na Ukrainie [+FOTO/VIDEO]

Jak poinformował profil ukraińskiej Gwardii Narodowej, 6 marca o godzinie 18.15 dwie obsługi ukraińskie ПЗРК (pol. PPZR – przenośny, przeciwlotniczy zestaw rakietowy) miały wystrzelić rakiety w stronę rosyjskiego celu, trafiając i niszcząc go. Informację opatrzono zdjęciami wyrzutni Piorun oraz wraku rosyjskiego Su-25.

Jak czytamy w mediach społecznościowych ukraińskiej Gwardii Narodowej, 6 marca o godzinie 18.15 dwie obsługi ukraińskie ПЗРК (pol. PPZR – przenośny, przeciwlotniczy zestaw rakietowy) miały wystrzelić rakiety w stronę rosyjskiego celu, trafiając i niszcząc go. Informację opatrzono zdjęciami wyrzutni Piorun oraz wraku rosyjskiego Su-25.

Wcześniej, Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały nagranie, na którym według publicystów widać zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca przy użyciu polskiego systemu Piorun.

W niedzielę 6 marca w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego na wyposażeniu ukraińskich żołnierzy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Decyzja o przekazaniu przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun wraz z amunicją została ogłoszona 2 lutego przez ministra Mariusza Błaszczaka. Rada Ministrów przyjęła na mój wniosek uchwałę w sprawie pomocy Ukrainie. Przekażemy najnowocześniejszy polski sprzęt – przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe „Piorun” oraz amunicję – napisał na Twitterze.

Systemy zostały wcześniej objęte zakazem eksportu. Miało to związek z unikalnymi technologiami. Z powodu opóźnień w dostawach, Wojsko Polskie posiada też małą ich ilość. Systemy Grom (poprzednik Piorun), przekazane w 2007 roku Gruzji, dostały się następnie w ręce rosyjskie.

Jak informowaliśmy, spółka Mesko, producent przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych „Piorun”, pozytywnie zakończyła negocjacje z Departamentem Obrony USA w sprawie eksportu tej broni do Stanów Zjednoczonych.

Zamówienie amerykańskiego rządu obejmuje docelowo kilkaset zestawów rakietowych Piorun. „Zakup Piorunów przez Stany Zjednoczone to osiągnięcie polskiej zbrojeniówki, która dostarczy sprzęt do bardzo wymagającego użytkownika, ale i odpowiedź na potrzeby zgłoszone przez armię amerykańską, między innymi w związku z zagrożeniem ze strony Rosji”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz