Ukraina zakupiła 350 000 pocisków od europejskiego przemysłu obronnego

Ukraina samodzielnie zakupiła od europejskiego przemysłu obronnego ponad 350 000 pocisków artyleryjskich – poinformował w środę Josep Borrell.

Jak poinformował w środę Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Ukraina samodzielnie zakupiła od europejskiego przemysłu obronnego ponad 350 000 pocisków artyleryjskich.

Zauważył, że oprócz amunicji dostarczanej i kupowanej przez państwa UE Ukraina zakupiła pociski w ramach własnych kontraktów.

“Ukraina potrzebuje dziś 200 000 amunicji 155 mm miesięcznie. To 2,5 miliona rocznie” – powiedział Josep Borrell.

Po ostrzale Charkowa, Odessy i obwodu sumskiego przez Rosjan minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał Zachód do wprowadzenia zakazu eksportu pocisków poza Europę.

“Rosja reaguje za każdym razem, gdy Zachód jest bezczynny. Za każde słowo wypowiedziane w celu wyjaśnienia, dlaczego nie można czegoś zrobić dla Ukrainy, Rosja odbiera prawdziwe życie ludzkie” – napisał w sobotę Kułeba na platformie X.

Twierdzi, że za każdy pocisk sprzedany poza Europę, zamiast na Ukrainę, Rosja przejmuje kolejny metr kwadratowy europejskiej ziemi. “Inwestujcie w produkcję, kupujcie i zakażcie eksportu poza Europę już teraz. Celem nie jest działanie “tak długo, jak to konieczne”, ale “tak szybko i tak długo, jak potrzeba. Działajcie!” – napisał.

Podczas swojej wizyty w Czechach i po wtorkowym spotkaniu z czeskim prezydentem Petrem Pavlem, prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że popiera plan Pragi ws. dostarczenia Ukrainie 800 tys. pocisków artyleryjskich. Amunicja ta miałaby pochodzić z krajów spoza Unii Europejskiej. Macron oświadczył, że czeska inicjatywa jest „niesamowicie użyteczna”.

„Popieramy ją i będziemy w niej uczestniczyć” – powiedział francuski prezydent. „Polega ona na szukaniu amunicji wszędzie, gdzie tylko jest dostępna i jest kompatybilna ze sprzętem, które dostarczyliśmy [Ukrainie – red.]” – zaznaczył.

W kwestii sposobu na sfinansowanie czeskiej inicjatywy, Macron zasugerował, że mogłaby to być „dwustronna mobilizacja”, lub współpraca z krajami trzecimi czy też dwustronne finansowanie.

„To może być finansowanie europejskiej, to z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, który można częściowo uruchomić na potrzeby tej inicjatywy” – wyjaśnił.

W zeszłym miesiącu na monachijskiej konferencji bezpieczeństwa prezydent Pavel powiedział, że Republika Czeska – członek UE i NATO była w stanie zebrać znaczną ilość broni dla Ukrainy właśnie poza Europą. Czeski prezydent ujawnił, że współpracując z Kanadą i Danią, Czesi „zidentyfikowali” 500 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej 155 mm i 300 tys. pocisków 122 mm, „które moglibyśmy dostarczyć w ciągu kilku tygodni”.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply