Na zakończenie szczytu przywódców NATO w Madrycie premier Justin Trudeau zapowiedział, że Kanada pracuje nad sfinalizowaniem umowy w sprawie dostarczenia Ukrainie 39 opancerzonych pojazdów wsparcia bojowego LAV ACSV Super Bison.

Jak poinformował w piątek portal CBC, ma zakończenie szczytu przywódców NATO w Madrycie premier Justin Trudeau zapowiedział, że Kanada pracuje nad sfinalizowaniem umowy w sprawie dostarczenia Ukrainie 39 opancerzonych pojazdów wsparcia bojowego LAV ACSV Super Bison. Były przeznaczone dla armii kanadyjskiej i były w trakcie dostarczania, ale zamiast tego zostaną przekierowane.

„Lekkie pojazdy opancerzone, które prześlemy, będą niezwykle skuteczne” – powiedział Trudeau dziennikarzom po zakończeniu szczytu. „Cieszymy się, że możemy pomóc i będziemy nadal szukać i odpowiadać na rzeczy, których potrzebują”.

„Zapasy kanadyjskiego wojska zostaną uzupełnione tak szybko, jak to możliwe” – powiedział. „Musimy upewnić się, że kobiety i mężczyźni z kanadyjskich sił zbrojnych mają sprzęt, którego potrzebują, aby kontynuować swoją misję. Uznajemy również, że najlepsze wykorzystanie, w tej chwili, takich rzeczy jak haubice, karabiny snajperskie i inne typu sprzętu, który wysyłamy na Ukrainę… jest oddanie go w ręce Ukraińców”.

Ponadto Ukraińcy otrzymają dodatkowe sześć kamer o wysokiej rozdzielczości do wykorzystania w swoich dronach Bayraktar.

Wcześniej informowaliśmy, że Departament Obrony USA analizuje około 1300 propozycji zgłoszonych przez 800 amerykańskich firm zbrojeniowych, gotowych wyprodukować różne rodzaje broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy, walczącej z rosyjską inwazją

Pentagon ma nadzieję, że podejmie decyzje, które propozycje zrealizować w nadchodzących tygodniach, a także które z nich mogą być w przyszłości potencjalnie wykorzystane przez armię amerykańską. W pierwszej kolejności rozważane będą m.in. komponenty obrony powietrznej, broń przeciwpancerna oraz bezzałogowe statki powietrzne. To uzbrojenie zgłoszone przez stronę ukraińską jako najbardziej potrzebne na froncie. Departament obrony analizuje około 1300 propozycji zgłoszonych przez 800 amerykańskich firm zbrojeniowych.

“Departament analizuje w szczególności te opcje, które przyspieszyłyby produkcję i zwiększyły możliwości w amerykańskiej bazie przemysłowej w zakresie broni i sprzętu, które można szybko eksportować, wdrażać przy minimalnym szkoleniu i które okazały się skuteczne na polu bitwy” – wskazuje Pentagon.

Przypomnijmy, że w piątek Pentagon ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, o łącznej wartości 820 mln dolarów. USA dostarczą Ukrainie dwa systemy rakietowe ziemia-powietrza NASAMS, dodatkowe pociski rakietowe do systemów HIMARS oraz do 150 tys. sztuk amunicji kal. 155 mm w ramach nowego pakietu pomocowego.

Kresy.pl/CBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply