Trzymiesięczny stan wyjątkowy w Turcji

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy w dziesięciu południowych prowincjach kraju dotkniętych niszczycielskimi trzęsieniami ziemi.

Jak przekazał w środę portal Middle East Monitor, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy w dziesięciu południowych prowincjach kraju dotkniętych niszczycielskimi trzęsieniami ziemi.

„Stoimy w obliczu jednej z największych katastrof, nie tylko w historii naszej republiki, ale także w naszym regionie i na świecie” – powiedział Erdogan w przemówieniu telewizyjnym.

„Pracujemy nad zarządzaniem katastrofą, koordynacją akcji ratowniczych i komunikowaniem się z zainteresowanymi w celu zapewnienia niezbędnej pomocy” – powiedział, zauważając, że masowe zniszczenia i niesprzyjająca pogoda utrudniają poszukiwania i ratownictwo.

Zwrócił uwagę, że utworzono 54 tys. obozów dla poszkodowanych, a na pomoc przeznaczono wstępnie kwotę 100 mld tureckich lirów (5,32 mld dolarów). Erdogan wyjaśnił, że 70 krajów zaoferowało pomoc w poszukiwaniach i ratownictwie po trzęsieniu ziemi.

W poniedziałek, około godziny 4.15 doszło do trzęsienia ziemi w epicentrum znajdowało się 37 km na północny-wschód od tureckiego miasta Gaziantep na głębokości 10 km. Do kolejnych wstrząsów doszło około godziny 13.24 czasu miejscowego. Tym razem epicentrum znajdowało się, jak podaje portal, na głębokości 2 km około 70 km na północny-wschód od miasta Kahramanmaras. Klęska żywiołowa miała bardzo dużą siłę – wstrząsy dochodziły do 7,7 stopni w skali Richtera

Kresy.pl/MEM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz