Turcy przejmują aktywa amerykańskiego potentata AGD w Rosji

Turecki Arcelik podpisał umowę z koncernem Whirlpool na zakup jej aktywów w Rosji, z której Amerykanie postanowili się wycofać.

Arcerlik zakupił działające w Rosji spółki-córki Whirlpoola – Indesit International JSC i Whirlpool Rus LLC. Jak podała we wtorek agencja informacyjna Interfax kwota transakcji nie przekroczy 220 mln euro. Umowa ma charakter wstępny, część parametrów przejęcia ma jeszcze zostać ustalona, ale Turcy twierdzą, że płatność ma zostać rozłożona na 10 lat.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W wyniku transakcji Arcelik przejmie zakłady produkcyjne w rosyjskim Lipiecku, pozwalające na produkcję do 2,8 mln lodówek i pralek rocznie.

Poza Rosją przejęte spółki działają w Kirgistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Uzbekistanie, Armenii, Gruzji, Azerbejdżanie, Kazachstanie, Białorusi i Mongolii, co otworzy przed Turkami również te rynki.

Według szacunków systemu SPARK-Interfax przychody Whirlpool Rus w 2021 r. wyniosły 40,8 mld rubli, zysk netto – 1,9 mld rubli. Dla Indesit International liczby te wyniosły odpowiednio 29,1 mld rubli i 220 mln rubli.

Rozległe sankcje jaki USA i Unia Europejska nałożyła na handel i transakcje finansowe z Rosją doprowadziły do wycofania się wielu czołowych, zachodnich koncernów z tego państwa.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz