Rafał Trzaskowski zaapelował do rządu o odłożenie na parę lat budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, przekopu Mierzei Wiślanej i finansowania Polskiej Fundacji Narodowej, a środki na nie przeznaczyć na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa.

W środę podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i nieoficjalny kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta zaapelował do rządu, by przekierować środki finansowe przeznaczone na trzy projekty na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa. Wyraził zaniepokojenie z rosnącej liczby bezrobotnych oraz ze spadku dochodów w samorządach, według niego mniejszych o 40 proc., co ma zagrażać realizacji różnych inwestycji.

Trzaskowski uważa, że „rząd nie odnalazł się w tej rzeczywistości” i „potrzebna jest polityka nowej solidarności”, w której „rząd podąża za ludźmi i odpowiada na najważniejsze pytania i dylematy”. Powiedział też, że prezydent powinien być aktywny, anie być „tylko niemym świadkiem wydarzeń”.

 

Podkreślił, że w czasie epidemii ważne są ochrona miejsc pracy, bezpieczeństwo i służba zdrowia oraz, że koniecznie trzeba znaleźć na to dodatkowe środki. – Dlatego postuluję, aby trzy najbardziej kontrowersyjne inwestycje rządu zostały odłożone na dwa-trzy lata, do czasu kiedy uporamy się epidemią – powiedział. Wymienił w tym kontekście: Centralny Port Komunikacyjny, Polską Fundację Narodową i przekop Mierzei Wiślanej.

Zdaniem kandydata KO na prezydenta, budżet na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, szacowany na 75 mld zł, powinien zostać przekazany na “poduszkę antykryzysową”. Pieniądze z Polskiej Fundacji Narodowej, o budżecie ponad 100 mln zł, powinien zostać przekazany na pomoc szpitalom, a 2 mld zł przeznaczone na przekop Mierzei Wiślanej – na premie dla lekarzy i pielęgniarek.

Przeczytaj: Szef PSL wzywa do odłożenia zakupu F-35 i rezygnacji z budowy CPK

– Dzisiaj potrzebna jest nowa solidarność, by rząd wsłuchał się w to, co mówią obywatele – mówi Trzaskowski. Odnosząc się do ostatnich kontrowersji związanych z terminem wyborów prezydenckich oświadczył, że wina w tej kwestii leży po stronie rządu, natomiast on jest gotów „na każdą datę wyborów”. Dodał też, że Senat będzie zgłaszał poprawki, jak te o przesunięciu wyborów na okres po 6 sierpnia br., by zagwarantować demokratyczne wybory – „to jest najważniejsze dla autorytetu naszego państwa”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Trzaskowski już wcześniej mocno krytykował pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, którego jest zdecydowanym przeciwnikiem. Argumentował to m.in. wysokimi kosztami inwestycji i bliskością dużych centrów komunikacyjnych w Niemczech, w tym w Berlinie.

Przeczytaj: Trzaskowski: Spotkania Grupy Bilderberg pomagają w budowaniu wiedzy

Czytaj również: Trzaskowski na pytanie o LGBT w szkołach: najważniejsze to stać przy mniejszościach [+VIDEO]

PAP / interia.pl / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply