Jak poinformowała w środę Agencja Prasowa Reuters, hiszpańska policja zatrzymała jednego z poszukiwanych w Europie członków Państwa Islamskiego. Władze kraju przekazały, że terrorysta przebywał w Almerii.

W środę w hiszpańskim mieście Almeria został zatrzymany poszukiwany członek Państwa Islamskiego – informuje Reuters. Aresztowany jest obywatelem Egiptu.

Mężczyzna walczył w szeregach ISIS na terytorium Syrii i Iraku. Ukrywał się przed władzami razem z dwójką osób, które również zostały aresztowane. Policja jest w trakcie prac mających na celu zidentyfikowanie podejrzanych.

“Ujęty mężczyzna spędził kilka lat w regionie Syrii i Iraku i przedstawiał bardzo agresywne zachowanie. Wzbudziło to zainteresowanie służb europejskich” – przekazały władze w komunikacie.

Trzech podejrzanych przybyło do Hiszpanii z Północnej Afryki, unikali rozgłosu podczas pandemii koronawirusa. Z mieszkania wychodzili tylko pojedynczo i z twarzami zakrytymi maskami.

Zobacz też: Rozpędzony samochód wjechał w przechodniów w Barcelonie [+FOTO]

Policja w Hiszpanii stara się przechwycić jak najwięcej obywateli wyznających religię muzułmańską, którzy opuścili wcześniej kraj w celu udania się na Bliski Wschód. Istnieje obawa, ze mogą powtórzyć zamach jak ten z 2017 roku w Barcelonie.

Jak przekazywaliśmy na naszym portalu, w poniedziałkowym komunikacie Rzecznika Prasowego Ministra Koordynatora Służb Specjalnych podano, że “Straż Graniczna, działając na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zatrzymała w dniu 16 kwietnia br. obywatela Libanu”. “Materiały zgromadzone przez ABW wskazują, że mężczyzna stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego RP oraz obywateli naszego kraju” – dodano. Czytamy także, że mężczyzna miał powiązania z Państwem Islamskim (ISIS). W komunikacie nie podano dokładnego miejsca zatrzymania.

Według ustaleń reportera RMF FM, Libańczyk nie usłyszy jednak zarzutów. Nie wszczęto wobec niego śledztwa, a jedynie postępowanie administracyjne. Poinformowano, że rozpoczęła się już procedura wydalenia go z Polski do Libanu.

Zobacz też: Zatrzymany w Polsce Libańczyk powiązany z ISIS nie usłyszy zarzutów

Mężczyzna ten miał powiązania z ISIS i planował zorganizowanie na terenie Polski i innych krajów UE siatki, mającej na celu przeprowadzenie zamachów terrorystycznych w państwach Europy Zachodniej. Wspierał również finansowo członków tzw. państwa islamskiego pozostających w Syrii, a z częścią takich osób miał powiązania rodzinne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply