Merkel rozmawia z Putinem o walce z koronawirusem

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odbyła rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Przywódcy dwóch państw rozmawiali na temat walki z pandemią SARS COVID-19.

W rozmowie telefonicznej przywódców Niemiec i Rosji informuje rosyjska, państwowa agencja RIA Nowosti. W czasie rozmowy została “podkreślona ważność ścisłej koordynacji międzynarodowych wysiłków na danym kierunku przy aktywnym udziale Światowej Organizacji Zdrowia” – podała służba prasowa Kremla.

Przywódcy uzgodnili, że ministerstwa zdrowia Niemiec i Rosji ustanowią bezpośrednie kontakty i będą wymieniać się informacjami na temat rozwoju pandemii nowego koronawirusa w tych państwach i metod walki z jego rozprzestrzenianiem się.

W Rosji jest obecnie 60 tys. zarażonych. Tylko w ciągu doby liczba ta wzrosła o 5,3 tys. przypadków. Natomiast w Niemczech zakażonych jest 149 tys. osób, ale dobowy ich wzrost był wolniejszy i wyniósł 591.

Merkel i Putin rozmawiali jednak także o Ukrainie. Pozytywnie ocenili niedawną wymianę jeńców i więźniów jakiej dokonały władze Ukrainy i donbascy separatyści. Jednak według strony rosyjskiej nacisk miał zostać postawiony na konieczność wypełnienia porozumień mińskich. “Zaznaczono, w szczególności, że władze ukraińskie powinny wypełniać zobowiązania co do politycznych aspektów uregulowania, włączając prawne umocowanie szczególnego statusu Donbasu” – podaje RIA Nowosti.

Porozumienia mińskie z września 2014 i lutego 2015 r. określają zasady rozwiązania konfliktu w Donbasie. Zakładają one wycofanie z linii frontu oddziałów obu stron, rozbrojenie formacji separatystycznych, przywrócenie kontroli Kijowa na całej długości granicy między Ukrainą i Rosją, przyznanie rejonom kontrolowanym przez separatystów specjalnego statusu administracyjnego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Trójstronna Grupa Kontaktowa ds. Donbasu, w tym były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma reprezentujący Ukrainę, podpisali w zeszłym roku w Mińsku dokument zakładający realizację porozumień mińskich w ramach formuły Steinmeiera. Ukraińską zgodę na „formułę Steinmeiera” potwierdził tego samego dnia również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

To sposób realizacji porozumień mińskich zaproponowany w 2016 r. przez ówczesnego szefa dyplomacji, a obecnie prezydenta Niemiec, Franka-Waltera Steinemeiera. Zakłada on, że najpierw Ukraina uchwala ustawę o przeprowadzeniu wyborów na terytoriach Donbasu kontrolowanych przez tamtejszych separatystów. Wybory jakie odbędą się na tym obszarze mają być kontrolowane przez OBWE i jeśli potwierdzi ona ich demokratyczność tymczasowo wprowadzany jest w życie specjalny status administracyjny dla tych rejonów. W następnym kroku Ukraina wpisuje specjalny status administracyjny wydzielonych rejonów Donbasu do swojej konstytucji i w końcu przejmuje nad nimi pełną kontrolę. Kuczma przedstawił jednak warunki Kijowa na jakich Ukraińcy zgodzą się na wdrożenie formuły.

ria.ru/yandex.ru/worldmeters.info/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply