W czwartek wspólne działania Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pozwoliły na zatrzymanie obywatela Libanu, którego działalność stanowiła realne zagrożenie o charakterze terrorystycznym. Mężczyzna miał powiązania z ISIS.

W poniedziałkowym komunikacie Rzecznika Prasowego Ministra Koordynatora Służb Specjalnych podano, że “Straż Graniczna, działając na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zatrzymała w dniu 16 kwietnia br. obywatela Libanu”. “Materiały zgromadzone przez ABW wskazują, że mężczyzna stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego RP oraz obywateli naszego kraju” – dodano. Czytamy także, że mężczyzna miał powiązania z Państwem Islamskim (ISIS). W komunikacie nie podano dokładnego miejsca zatrzymania.

Dane zgromadzone przez Agencję wskazują, że obywatel Libanu planował zorganizowanie na terenie RP oraz innych krajów UE siatki mającej na celu przeprowadzenie zamachów terrorystycznych w państwach Europy Zachodniej. Cudzoziemiec posiada rodzinne związki z terrorystami z ISIS, którzy zginęli w trakcie walk na terenie Syrii i Iraku.

“Przebywając w Polsce, Libańczyk aktywnie wykorzystywał internetowe środki łączności do komunikacji ze strukturami Państwa Islamskiego oraz poszczególnymi osobami powiązanymi z tą organizacją, przebywającymi na terenie państw UE. Wspierał również finansowo członków wymienionej organizacji pozostających w Syrii” – czytamy w komunikacie.

Na podstawie decyzji sądu Libańczyk trafił do do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Białymstoku.

Zobacz także: ISIS poradziło terrorystom, by unikali Europy z uwagi na koronawirusa

www.gov.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply