Nowy szpital, który Rosjanie zbudowali w ciągu miesiąca w miejscowości Woronowskoje pod Moskwą rozpoczął już działalność przyjmując pierwszych zarażonych.

Moskwa jest epicentrum pandemii koronawirusa SARS COVID-19 w Rosji. Z tego powodu wraz z szerzeniem się wirusa zaszła konieczność przygotowania nowych miejsc dla chorych. Miesiąc temu władze wydały więc polecenie budowy nowego obiektu medycznego przeznaczonego wyłącznie na potrzeby leczenia osób, które zachorowały z powodu nowego koronawirusa. Jak podała we wtorek rano agencja informacyjna RIA Nowosti szpital został już otwarty w czasie uroczystości w której wzięli udział prezydent Rosji Władimir Putin oraz mer Moskwy Siergiej Sobianin.

Nowy szpital powstał w Woronowskoje na południowo-zachodnich peryferiach rosyjskiej stolicy. Rozciąga się na terenie o powierzchni 40 hektarów. Łączna powierzchnia budynków wchodzących w skład jednostki medycznej to 80 000 metrów kwadratowych. Składa się z 50 budynków parterowych oraz 14 sekcji mający jedno lub dwa piętra. Standardowo znajduje się w nich 800 miejsc dla pacjentów, ale w sytuacji kryzysowej można rozmieścić jeszcze 100 dodatkowych.

Ponieważ szpital znajduje się dość daleko od centrum Moskwy na jego terenie przygotowano też 1300 miejsc mieszkalnych dla pracujących w nim lekarzy i pielęgniarek. „W ciągu doby [od otwarcia szpitala] przyjęto 20 pacjentów… Na dziś do pracy przystąpiło ponad 500 pracowników i kontynuujemy nabór specjalistów” – powiedziała główny lekarz Siergiej Pieriechodow.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według portalu Yandex w Rosji odnotowano już ponad 47 tys. zarażonych koronawirusem SARS COVID-19. Przy czym tylko w poniedziałek odnotowano ponad 4,2 tys. nowych przypadków. Większość zarażonych przypada na Moskwę gdzie odnotowano ich ponad 26 tys. W ciągu doby przybyło ich w mieście ponad 2 tys. Na drugim miejscu pod względem liczby zakażonych znajduje się otaczający rosyjską stolicę obwód moskiewski gdzie wykryto dotychczas ponad 5,2 tys. nosicieli nowego koronawirusa. W ciągu poprzedniej doby ich liczba zwiększyła się o 578 przypadków.

Metodę szybkiego budowania nowych obiektów szpitalnych przyjęli wcześniej Chińczycy. Na przełomie stycznia i lutego wybudowali szpital w Wuhan w ciągu 10 dni.

ria.ru/yandex.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz