Zaledwie 10 dni zajęło Chińczykom wybudowanie tymczasowego szpitala w Wuhanie, który ma pomóc w zwalczaniu epidemii koronawirusa 2019-nCoV – informuje Business Insider powołując się na chińskie media.

Budowa szpitala o nazwie Huoshenshan rozpoczęła się 23 stycznia a zakończyła się w niedzielę 2 lutego po zaledwie 10 dniach. Dzień i noc pracowało przy nim 7 tys. ludzi. Placówka ma powierzchnię 25 tys. metrów kwadratowych i może pomieścić 1 tys. pacjentów, którymi będzie się opiekować 1,4 tys. lekarzy i pielęgniarek przysłanych przez chińską armię. Połowę szpitala przeznaczono na izolatki. Jak podaje agencja AP, w poniedziałek szpital przyjął pierwszego pacjenta.

W mediach pojawiły się nagrania, na których w przyspieszonym tempie można zobaczyć, jak wznoszono szpital Huoshenshan.

W środę ma być otwarty kolejny szpital również wybudowany w ekspresowym tempie. Buduje się go kilkadziesiąt kilometrów od Huoshenshan Hospital. Placówka ma pomieścić 1,6 pacjentów.

Szpitale będą funkcjonować tylko do czasu zwalczenia epidemii. Później mają zostać rozebrane.

Jak pisze Money.pl, takie tempo budowy nie jest w Chinach czymś nadzwyczajnym. Portal przypomniał, że w 2018 roku w mieście Longyan 1,5 tys. pracowników w ciągu 9 godzin od podstaw zbudowało węzeł kolejowy. Inny przykład takiego wykonawstwa to budowa mostu Sanyuan w Pekinie w ciągu 40 godzin. W 2003 roku w czasie epidemii SARS Chińczycy zbudowali w Pekinie szpital w ciągu tygodnia. Według portalu takie tempo prac jest możliwe dzięki mniej rygorystycznym przepisom budowlanym, niż np. w Europie, a także stosowaniu nowoczesnych technologii (np. druku prefabrykatów w 3D) i materiałów. Istotna jest także inna kultura pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa poza Chinami

Kresy.pl / Business Insider / money.pl / pb.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply