Trump ogłosił osiągnięcie pierwszego etapu porozumienia handlowego z Chinami

Prezydent USA Donald Trump po spotkaniu z wicepremierem Chin Liu He poinformował, że osiągnięto pierwszy, znaczący etap porozumienia handlowego.

W piątek prezydent Donald Trump spotkał się w Waszyngtonie z przewodniczącym chińskiej delegacji prowadzącej negocjacje z USA ws. porozumienia handlowego, wicepremierem ChRL Liu He. Zakończyła się kolejna runda amerykańsko-chińskich rozmów handlowych. Zadaniem Trumpa, obie skonfliktowane strony znalazły się bardzo blisko zakończenia wojny celnej.

Prezydent USA powiedział dziennikarzom, że wstępne porozumienie dotyczy własności intelektualnej, usług finansowych i eksportu produktów rolnych. Dodał, że spisanie umów ws. tych ustaleń zajmie do pięciu tygodni. Według niego, „faza druga” ma rozpocząć się zaraz po podpisaniu umowy dotyczącej „fazy pierwszej”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Ponadto, amerykański resort finansów podał, że Trump zawiesił podwyżkę taryf na chińskie dobra eksportowe warte 250 mld USD. Miała ona wejść w życie we wtorek. Z kolei Chiny obiecały zwiększyć zakupy amerykańskich produktów rolnych. Według prezydenta USA, nawet za 40-50 mld dolarów. Chińczycy mają kupić więcej amerykańskiej wieprzowiny, soi oraz etanolu. Mówił też o porozumieniu ws. praktyk dotyczących własności intelektualnej, ale nie podał bliższych szczegółów.

Agencja Bloomberga podała wcześniej, że częściowe porozumienie z Chinami pozwoli Amerykanom na zawarcie rozejmu w wojnie handlowej, a następnie na podpisanie szerszej umowy. Przypuszczalnie taka umowa może zostać podpisana przez przywódców Stanów Zjednoczonych i Chin pod koniec roku. Tak twierdzą osoby znające przebieg negocjacji, na które powołuje się Bloomberg.

Amerykańskiej delegacji przewodniczyli podczas rozmów minister finansów Steven Mnuchin i specjalny przedstawiciel rządu USA ds. handlu Robert Lighthizer, a na czele chińskiego zespołu negocjacyjnego stał wicepremier Liu.

Według Lighthizera, nie zapadały na razie żadne decyzje ws. tego, czy kolejna 15-proc. podwyżka taryf celnych m.in. na laptopy, smartfony i obuwie z Chin, zaplanowana na 15 grudnia br., wejdzie w życie.

Przeczytaj także: Trump zamierza usunąć chińskie spółki z Wall Street

Bloomberg / bankier.pl / CNBC / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz