Szkolenia Ukraińców na czołgach Abrams mają zacząć się „względnie niedługo” – twierdzi Pentagon. Poinformował też o nowym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy, obejmujący głównie pociski rakietowe i amunicję dla artylerii i wozów opancerzonych.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Pentagonie poinformowano, że szkolenia dla Ukraińców na czołgach M1A1 Abrams mają rozpocząć się „względnie niedługo”.

„Szkolenie na Abramsach jeszcze się nie rozpoczęło… Wciąż pracujemy nad zamówieniami sprzętowymi, więc jeszcze nie zaczęliśmy szkoleń, ale spodziewałbym się, że nastąpi to względnie niedługo” – powiedział wysoki rangą urzędnik Pentagonu. Amerykanie planują wysłać na Ukrainę 31 czołgów Abrams, czyli odpowiednik ukraińskiego batalionu pancernego.

Poinformował też, że USA łącznie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę przeszkoliły już ponad 7 tys. ukraińskich żołnierzy.

Ponadto, podczas konferencji Pentagon ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, obejmujący dodatkowe zamówienia uzbrojenia i sprzętu w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative o wartość 2,1 mld dol., a także pobranie z amerykańskich magazynów sprzętu o wartość 500 mln dol.

Pakiet obejmuje dodatkowe rakiety dla systemów obrony powietrznej NASAMS i Patriot oraz mobilne zestawy do zwalczania dronów, w postaci specjalnych samochodów uzbrojonych w działka kal. 30 mm. Zawiera również dodatkową amunicję artyleryjską, w tym pociski kierowane GMLRS i precyzyjne Excalibur, a także amunicję moździerzową. W pakiecie znajdą się też elementy, mające wesprzeć dostarczane przez USA pojazdy opancerzone. Dotyczy to amunicji kal. 120 mm dla nowo tworzonych batalionów pancernych, w tym czołgów Abrams, a także amunicję kal. 25 mm dla wozów Bradley.

Według listy opublikowanej przez Departament Obrony USA, z magazynów amerykańskich sił zbrojnych Ukraina otrzyma m.in.: dodatkową amunicję dla systemów obrony powietrznej Patriot i artylerii rakietowej HIMARS, pociski artyleryjskie kal. 155 i 105 mm, pociski czołgowe kal. 120 mm i 105 mm, amunicję kal. 25 mm oraz rakiety naprowadzane z wykorzystaniem łącza kablowego. Nie podano, o jakie ilości amunicji chodzi. Ponadto, Amerykanie wyślą Ukraińcom około 400 granatników i 200 tys. sztuk amunicji, a także pojazdy taktyczne do odzyskiwania sprzętu, cysterny i ciężarówki z przyczepami.

Z kolei w ramach funduszu Ukraine Security Assistance Initiative dla Ukrainy zostaną zamówione m.in.: dodatkowe rakiety dla systemów NASAMS, 9 pojazdów z działkami 30 mm do zwalczania dronów, 10 mobilnych rakietowych systemów antydronowych, 3 radary obserwacji przestrzeni powietrznej, amunicję przeciwlotniczą kal. 30 mm i 23 mm, pociski artyleryjskie kal. 130 mm i 122 mm, rakiety do systemów Grad, systemy przeciwpancerne Javelin, amunicję czołgową kal. 120 mm czy moździerze wraz z amunicją. Ponadto, pakiet ma obejmować bliżej nieokreślone rakiety przeciwpancerne „i precyzyjną amunicję lotniczą”, jak również około 3600 sztuk broni ręcznej z ponad 23 mln sztuk amunicji. Dotyczy również m.in. sprzętu do bezpiecznej łączności oraz terminale łączności satelitarnej.

Jak pisaliśmy dwa tygodnie temu, Pentagon przyznał, że po analizach zdecydowano się wysłać Ukrainie czołgi Abrams w wersji M1A1, zamiast M1A2, by dzięki temu przyspieszyć terminy dostaw. Wozy miałyby trafić na Ukrainę do jesieni br.

defense.gov / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Dać małpie brzytwę to cie potnie – taka jest sytuacja z ukropami. Ukraina jest zagrożeniem dla Polski pod względem gospodarczym co widać po obecnej aferze zbożowej jak i militarnej. Ukraina jako jedyna ma pretensje terytorialne do Polski , domaga się bezprawnego zwrotu wschodnich terenów naszego kraju. My jako państwo wzmacniamy ich siłę militarną kosztem naszej armii. Który rozsądny kraj tak postępuje . Ukraińcy dostają bezzwrotną pomoc od rządu , nawet emerytury po roku pracy. Czy żyjemy już w ukropolinie czy jeszcze Polsce ?