Przywódca Republiki Czeczeńskiej stał się celem USA. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił objęcie Ramzana Kadyrowa amerykańskimi sankcjami.

Jak wynika z oświadczenia szefa amerykańskiej dyplomacji Kadyrow trafił na „czarną listę” USA za względu na naruszanie praw człowieka w rządzonej przez niego Czeczenii. Amerykanie uważają, że władze tej republiki w ramach Federacji Rosyjskiej dopuszczają się tortur oraz egzekucji bez wyroków sądowych, podał portal rozgłośni radiowej Echo Moskwy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Objęcie personalnymi sankcjami oznacza zakaz wjazdu na terytorium USA. Jak skonkretyzował Pompeo sankcjami zostały objęte także małżonka Kadyrowa oraz jego córki.

Sam Kadyrow skomentował już decyzję Departamentu Stanu USA. Zamieścił na swoim koncie na Instagramie zdjęcie z ciężkimi karabinami maszynowymi podpisując zdjęcie dwoma zdaniami – „Pompeo, przyjmujemy walkę. Dalej będzie bardziej interesująco”.

Ramzan Kadyrow jest synem Achmata, przywódcy republiki w latach 2003-2004, który zginął w zamachu bombowym. Ramzan objął władzę w 2007 r. Od tego czasu skonsolidował w swoich rękach pełnię władzy w republice. Pozostając osobiście lojalnym wobec prezydenta Rosji Władimira Putina Kadyrow ograniczył wpływy instytucji federalnych na terytorium swojej republiki.

Kadyrow wysyłał podlegające swoje oddziały na Ukrainę dla wsparcia donbaskich separatystów w ramach rosyjskiej interwencji w ukraińską wojną domową. Władze państw zachodnich oskarżają Kadyrowa o zlecania mordów czeczeńskich separatystów i swoich krytyków przebywających na emigracji. Na początku lipca doszło do tego rodzaju zamachu w Wiedniu. W sierpniu zeszłego roku w Berlinie został zastrzelony były czeczeński bojownik separatystyczny Zelimchan Changoszwili. Niemieckie organy ścigania uważają, że w organizację zamachu zaangażowane były rosyjskie służby specjalne. Takie tezy doprowadziły do kryzysu w relacjach dyplomatycznych Niemiec i Rosji. O przeprowadzenie zamachu został formalnie oskarżony obywatel Rosji Wadim Krasikow alias Sokołow.

W lutym bieżącego roku zaatakowany został w Szwecji czeczeński krytyk Kadyrowa Tumso Abdurachmanow. Zdołał on jednak obezwładnić napastnika i oddać go w ręce szwedzkiej policji. Miesiąc wcześniej we francuskim Lille zginął opozycyjny wobec Kadyrowa bloger Imran Alijew.

echo.msk.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz