Mamichan Umarow obywatel Rosji narodowości czeczeńskiej, który ubiegał się o status uchodźcy w Austrii został w sobotę zastrzelony pod Wiedniem.

Ciało Umarowa znaleziono w samochodzie zaparkowanym pod centrum handlowym na peryferiach wiedeńskiego przedmieścia Gerasdrof. 43-letni Czeczeniec został postrzelony w głowę. Jak podaje portal Radia Wolna Europa władze Austrii zarządziły natychmiastową obławę. Podejrzany o zabójstwo Umarowa został zatrzymany po kilku godzinach w położonych około 200 km na zachód od Wiednia Linzu. Władze Austrii nie podają personaliów podejrzanego. Ambasada Rosji w Wiedniu twierdzi, że żadne czynniki austriackie nie kontaktowały się z tą placówką dyplomatyczną w sprawie zamachu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Radio Wolna Europa podała, że Umarow opisywał się jako były członek służby bezpieczeństwa separatystycznej wobec Rosji Czeczeńskiej Republiki Iczkerii. Był także zdecydowanym krytykiem obecnego przywódcy Republiki Czeczenii w ramach Rosji Ramzana Kadyrowa. Jego zabójstwo wpisuje się w całą serią zamachów na dawnych czeczeńskich separatystów czy opozycjonistów.

W sierpniu zeszłego roku w Berlinie został zastrzelony były czeczeński bojownik separatystyczny Zelimchan Changoszwili. Niemieckie organy ścigania uważają, że w organizację zamachu zaangażowane były rosyjskie służby specjalne. Takie tezy doprowadziły do kryzysu w relacjach dyplomatycznych Niemiec i Rosji. O przeprowadzenie zamachu został formalnie oskarżony obywatel Rosji Wadim Krasikow alias Sokołow.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W lutym bieżącego roku zaatakowany został w Szwecji czeczeński krytyk Kadyrowa Tumso Abdurachmanow. Zdołał on jednak obezwładnić napastnika i oddać go w ręce szwedzkiej policji. Miesiąc wcześniej we francuskim Lille zginął opozycyjny wobec Kadyrowa bloger Imran Alijew.

rferl.org/ria.ru/kresy.pl

 

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz