Rzecznik chińskiej dyplomacji odpowiedział na wezwanie do dyplomatycznego bojkotu igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Zhao Lijian wezwał władze USA do zaprzestania wezwań do bojkotowania Zimowych Igrzysk olimpijskich jakie w przyszłym roku mają odbyć się w tym państwie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Stany Zjednoczone powinny poważnie potraktować zastrzeżenia Chin, powstrzymać się od upolitycznienia sportu i przestać promować tak zwany „bojkot dyplomatyczny” zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, aby uniknąć wpływu na dialog i współpracę między dwoma krajami w ważnych obszarach” – powiedział Zhao Lijian, którego zacytowała agencja informacyjna Xinhua.

Przedstawiciel chińskiej dyplomacji uznał, że igrzyska nie są sceną do prezentowania politycznej mocy czy politycznych manipulacji. Ocenił takie działania jako łamiące Kartę Olimpijską.

Zhao Lijian podkreślił też, że rządzący USA wyszli z inicjatywa bojkotu dyplomatycznego, choć wcześniej nie byli zapraszani do udziału w uroczystościach olimpijskich w Pekinie.

W poniedziałek USA ogłosiły dyplomatyczny bojkot Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Amerykańscy urzędnicy i dyplomaci nie pojawią się na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, które zaplanowano na luty przyszłego roku. Jako powód bojkotu wskazano „ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i łamanie praw człowieka”, których mają dopuszczać się władze Chin.

Tymczasem jak podała we wtorek agencja informacyjna Bloomberga, władze Nowej Zelandii ogłosiły już przyłączenie się do bojkotu ogłoszonego przez Amerykanów. Wiceminister tego państwa twierdził jednak, że jego polityczni przedstawiciele nie pojawią się na igrzyskach w Pekinie głównie w związku z pandemią koronawirusa. Dodał jednak – „Ale wielokrotnie wyjaśnialiśmy Chinom nasze obawy związane z kwestiami praw człowieka”.

news.cn/bloomberg.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz