Prezydent USA pyta, dlaczego Niemcy czy Francja nie przeznaczają na pomoc Ukrainie odpowiednich sum. Jego zdaniem, NATO też powinno dawać Ukraińcom więcej.

W czwartek media na Ukrainie przypominają o wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, który wezwał kanclerz Niemiec Angelę Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macron do przeznaczania więcej pieniędzy na Ukrainę.

– Dlaczego innego kraje, Niemcy, Francja czy inni, dlaczego oni nie dają tyle pieniędzy ile my dajemy? Zadaję to pytanie od dłuższego czasu nie tylko odnośnie Ukrainy, [ale też – red.] o wiele innych miejsc – powiedział Trump przed uroczystościami noworocznymi 31 grudnia ub. roku w Palm Beach na Florydzie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Musimy się dowiedzieć, dlaczego jest tak, że Stany Zjednoczone zawsze dają pieniądze innym krajom. A Niemcy, Francja i cała Europa nie robią wiele. Faktycznie, nie robią nic, w porównaniu z tym [co my robimy – red.]. Dlaczego są to zawsze Stany Zjednoczone? – pytał Trump, odpowiadając na pytanie dotyczące m.in. sprawy jego impeachmentu. Dodał, że od dawna zadaje to pytanie i mówi o tym.

Przy okazji, odnosząc się do swojej słynnej już rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, z której opublikowano stenogram. Trump powiedział, że w tej rozmowie mówił m.in. o kanclerz Merkel. Zaznaczył, że to „bardzo dobra kobieta”, ale dodał, że pytał wtedy: „Gdzie jest kanclerz Merkel? Gdzie jest prezydent Francji Macron? Dlaczego nie dają pieniędzy? Dlaczego są to zawsze USA?”. Nikt nigdy się tym nie zajmuje, a to ważny czynnik”.

Zdaniem amerykańskiego prezydenta, NATO też powinno wspierać Ukrainę i obronność innych krajów finansowo. – Byłem w stanie uzyskać, ostatnio, w NATO – rozmawiajcie z sekretarzem generalnym [Jensem] Stoltenbergiem, dodatkowe 530 mld dol., w bardzo krótkim czasie. 130 mld dol. natychmiast. On nigdy wcześniej czegoś takiego nie widział. To coś innego. Te kraje powinny dawać więcej pieniędzy i powinni też dawać je Ukrainie – powiedział Trump.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przeczytaj: Ukraina kupiła od USA drugą partię systemu Javelin

Jak informowaliśmy, po miesiącach negocjacji Izba Reprezentantów i Komisja Sił Zbrojnych Senatu opracowały projekt ustawy budżetu obronnego USA (National Defense Authorization Act – NDAA). Wielkość budżetu opiewa na 738 mld dolarów, z czego 71,5 mld zostanie przeznaczonych na zagraniczne operacje wojskowe. Ustawa zezwala Kongresowi na sprzedaż Ukrainie systemów obrony przybrzeżnej i rakiet przeciwokrętowych.

whitehouse.gov / Unian / 112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz