Szef MON zapowiedział powołanie nowych jednostek wojskowych specjalizujących się w obsłudze dronów lądowych, powietrznych, nawodnych i podwodnych. Poinformował też, że Polska przeznaczy dodatkowe 2 mld zł na walkę z atakami hybrydowymi.

W sobotę wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przemawiał podczas uroczystej przysięgi żołnierzy i święta 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Limanowej. Mówił m.in. o planowanym fortyfikowaniu wschodniej granicy Polski w ramach “Tarczy Wschód”.

“To będzie linia bałtycka w połączeniu z państwami nadbałtyckimi: Litwą, Łotwą i Estonią. To będzie największa w historii operacja umacniania naszego bezpieczeństwa na wschodniej granicy” – oświadczył. Jak dodał, “to będą fortyfikacje, ale przede wszystkim najnowocześniejszy sprzęt”. Wyraził opinię, że od 1945 r. takich umocnień na żadnej z granic Rzeczpospolitej nie było.

Czytaj: Szef MON uważa, że Polska powinna zacząć budowę bunkrów, rowów i okopów na granicy z Białorusią i Rosją

Zapowiedział też powołanie nowych jednostek wojskowych specjalizujących się w obsłudze dronów lądowych, powietrznych, nawodnych i podwodnych.

“Powołujemy wojska dronowe. Statki bezzałogowe, powietrzne, naziemne, nawodne i podwodne w każdej jednostce, w każdym rodzaju sił zbrojnych będą obecne. Szczególnie będą skupione systemy antydronowe, systemy obserwacyjne, radiolokacyjne na wschodniej części naszego kraju” – przekazał.

Wicepremier mówił też o dodatkowych środkach przeznaczonych na walkę z atakami hybrydowymi. “Dwa miliardy złotych, które kierujemy na ten cel, mają wzmocnić bezpieczeństwo żołnierza Wojska Polskiego, w działaniach prowadzonych przeciwko akcjom sabotażowym wobec państwa polskiego, w tym atakom w cyberprzestrzeni” – poinformował.

Szef MON zapowiedział, ze w poniedziałek poznamy strategię budowy umocnień w ramach projektu “Tarcza Wschód”.

Jak pisaliśmy, w połowie maja br. premier Donald Tusk ogłosił wzmocnienie granicy z Białorusią. Zapowiedział budowę “nowoczesnej fortyfikacji”. Zadeklarował, że nie ma limitów środków, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski. Zapowiedzi te krytycznie skomentowały środowiska i organizacje proimigracyjne.

Później premier przedstawił w tym kontekście założenia planu obrony i odstraszania “Tarcza Wschód”. „Zainwestujemy 10 mld złotych w bezpieczeństwo granicy wschodniej, w tym systemu fortyfikacji” – oświadczył szef rządu.

rmf24.pl / businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply