Sąd rejonowy w Sztokholmie skazał na dożywocie zatrzymanego w Szwecji obywatela Iranu za czyny jakich ten dopuścił się 34 lata temu w swojej ojczyźnie.

Szwedzki sąd uznał w czwartek 61-letniego obywatela Iranu Hamida Nuriego za winnego morderstwa oraz “poważnego przestępstwa przeciwko prawu międzynarodowemu”. W ten sposób sąd ocenił działania Irańczyka z 1988 r., kiedy to uczestniczył w masowych postępowaniach karnych wobec członków Organizacji Mudżahedinów Ludowych (MEK) w więzieniu Gohardaszt w irańskim mieście Karadż.

Organizacja ta miała charakter lewicowo-islamski. W opozycji do szacha, uczestniczyła w rewolucji przeciw niemu współpracując ze zwolennikami Ruhollaha Chomeiniego. Po obaleniu monarchii w 1979 r. doszło do brutalnego konfliktu między przejmującym władzę w Iranie ajatollahem a MEK. Obie strony używały przemocy. MEK przez lata była uznawana za organizację terrorystyczną także przez USA.

Mudżahedini, przegrawszy walkę o władze, emigrowali i ustanowili swoją bazę w sąsiednim Iraku. W czasie najazdu Saddama Husajna na Iran, oddziały MEK wzięły udział w wojnie po stronie irackiej. Wraz z zakończeniem wojny iracko-irańskiej z lat 1980-1988 Chomeini zadecydował o rozprawie z mudżahedinami ludowymi. Jej elementem był więzienne postępowania i egzekucje, które w 1988 r. mogły objąć kilka tysięcy osób. W samym więzieniu Gohardaszt dokonano egzekucji około 1,5 tys. osób.

Według szwedzkiego sądu “śledztwo wykazało, że oskarżony wspólnie i w zmowie z innymi uczestniczył w popełnieniu czynów karalnych”. Sędzia uznał iż Nuri „Pod pseudonimem i w roli asystenta zastępcy prokuratora odnajdywał więźniów, przyprowadzał ich do komisji i eskortował na miejsce egzekucji”.

Nuri został zatrzymany przez szwedzkich policjantów na sztokholsmkim lotnisku w listopadzie 2019 r., na wniosek irańskiego opozycjonisty-emigranta. Szwecja uważa, że jej wymiar sprawiedliwości ma prawo sądzić przestępstwa przeciw prawu międzynarodowemu nawet jeśli nie zostały one popełnione przez obywatela tego państwa lub na jego terytorium.

W czwartek pod gmachem sztokholmskiego sądu zgromadziły się setki zwolenników MEK.

Czytaj także: Lewicowa alternatywa dla ajatollahów

uk.news.yahoo.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply