W piątek siły USA zlikwidowały w północno-zachodniej Syrii jednego z liderów Al-Kaidy. Abdul Hamid Al-Mata zginął w ataku bezzałogowca MQ-9 Reaper.

Likwidacja wyższego dowódcy Al-Kaidy uniemożliwi organizacji terrorystycznej dalsze przeprowadzanie globalnych ataków zagrażających obywatelom USA, naszym partnerom i niewinnym cywilomoświadczył rzecznik United States Central Command (CENTCOM) major John Rigsbee. Atak został przeprowadzony za pomocą bezzałogowca MQ-9 Reaper.

Zobacz także: W Afganistanie zlikwidowano jednego z przywódców Al-Kaidy

Atak miał miejsce w piątek 22 października w pobliżu miasta Tall Abjad (kurd. Gire Spî) w muhafazie Ar-Rakka, przy granicy z Turcją.

„Al-Kaida wykorzystuje Syrię jak bezpieczną zatokę pozwalającą na odbudowę potencjału zbrojnego, koordynację działań z innymi grupami i planowanie nowych akcji. Dodatkowo północna Syria jest miejscem wypadowym w atakach prowadzonych w Iraku i innych krajach regionu” – napisano w oświadczeniu CENTCOM.

Podkreślono, że nie ma żadnych doniesień wskazujących na ofiary śmiertelne i rannych wśród ludności cywilnej.

„Siły USA będą nadal eliminowały członków Al-Kaidy i innych organizacji terrorystycznych, którzy zamierzają szkodzić Stanom Zjednoczonym” – zadeklarowano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PAP zwraca uwagę, że miało to miejsce kilka dni po ataku na bazę syryjskich bojowników Al-Tanf w której stacjonują żołnierze amerykańskich wojsk specjalnych.

Zobacz także: Hiszpania: „ABC”: Al-Kaida oferuje tysiące euro „samotnym wilkom” za zabicie policjanta w kraju zachodnim

centcom.mil / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz