Minister Spraw Zagranicznych Iraku: Popieramy Iran

Minister spraw zagranicznych Iraku Mohammad al-Hakim oświadczył, że jego kraj będzie wspierał naród irański i jego rząd w dobie sankcji USA wobec Teheranu.

„Irak popiera Iran i jest gotów działać jako mediator pomiędzy sąsiadem a Stanami Zjednoczonymi” – zadeklarował Hakim w sobotę. Przemawiał wtedy na konferencji prasowej ze swoim irańskim odpowiednikiem Mohammadem Javadem Zarifem w Bagdadzie. Dodał, iż Bagdad nie wierzy, że blokada gospodarcza USA może być owocna.

Zarif ze swej strony potępił sankcje USA i powiedział, że Teheran będzie zdecydowanie bronił się przed jakąkolwiek agresją militarną lub gospodarczą. Wezwał także Europę do podjęcia dalszych działań w celu zachowania porozumienia jądrowego z 2015 r. między Teheranem a światowymi potęgami.

CZYTAJ WIĘCEJ: Trump: Gdyby Iran chciał walczyć, byłby to jego oficjalny koniec

Mimo to, Iran zwiększył czterokrotnie produkcję nisko wzbogacanego uranu, łamiąc postanowienia porozumienia. Teheran stwierdził, że limity nie obowiązują go w sytuacji, gdy amerykańska administracja wyszła z porozumienia i nałożyła na Iran sankcje.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W maju 2018 r. prezydent USA wycofał swój kraj z JCPOA, co osiągnięto w 2015 r. po latach negocjacji między Iranem a Grupą 5+1 (Rosja, Chiny, USA, Wielka Brytania, Francja i Niemcy).

Od tego czasu UE nie dotrzymała obietnicy ocalenia umowy jądrowej i ułatwienia irańskiego handlu gospodarczego ze społecznością międzynarodową.

Jak pisaliśmy, w środę Moskwa, Berlin oraz Paryż wydały wspólne oświadczenie wzywające do zachowania porozumienia nuklearnego. W dokumencie napisano: „w czasie dyskusji o porozumieniu nuklearnym zwrócono uwagę na znaczenie porozumienia, które posiada kluczową rolę w zachowaniu międzynarodowego ładu i bezpieczeństwa”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Irański minister powiedział również, że Republika Islamska chce budować zrównoważone stosunki ze swoimi arabskimi sąsiadami z Zatoki Perskiej. Zaproponowała także podpisanie z nimi paktu o nieagresji.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Saudyjska państwowa gazeta wezwała USA do ataku na Iran.

Tasnim/Al Jazeera/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz