Nowe amerykańskie władze wstrzymały zarządzoną przez administrację Trumpa redukcję amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Niemczech.

Jak podał w środę portal Politico, administracja Joe Bidena poddała przeglądowi przeforsowany za prezydentury Donalda Trumpa plan wycofania z Niemiec tysięcy amerykańskich żołnierzy.

Portal poinformował, że generał Tod Wolters, szef Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych i Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych NATO w Europie, powiedział, że sekretarz obrony Lloyd Austin „jest w trakcie przeprowadzania bardzo dokładnego przeglądu” tego planu, który został wstrzymany.

„Poprzedni plan, który początkowo został wdrożony, został wstrzymany, aby nasz sekretarz obrony i ta administracja mogły przeprowadzić dokładny przegląd wszystkiego, co wydarzyło się do momentu, w którym sekretarz Austin objął urząd” – powiedział Wolters dziennikarzom.

Amerykański dowódca dodał, że nie wie, jaka będzie decyzja administracji Bidena odnośnie przyszłej siły wojsk w Europie. Podkreślał, że po szczegółowym przeglądzie “we wszystkich obszarach” nastąpi “powrót do deski kreślarskiej”.

Jak pisaliśmy, w zeszłym roku prezydent Donald Trump zarządził redukcję amerykańskiego kontyngentu wojskowego stacjonującego w Niemczech o ponad 25 procent. Mniej więcej połowa wycofanych żołnierzy miałaby wrócić do domu, a druga połowa zostałaby rozmieszczona w innych krajach europejskich.  Plan wycofania żołnierzy stał się głęboko niepopularny zarówno wśród czołowych Demokratów, jak i Republikanów na Kapitolu, którzy argumentowali, że zmniejszenie liczby wojsk w Niemczech “ośmieli Rosję”. Aktualny budżet Pentagonu (National Defense Authorization Act) zabrania Departamentowi Obrony zmniejszania sił amerykańskich w Niemczech poniżej 34, tys. do czasu dostarczenia Kongresowi szczegółowej analizy tego, jak posunięcie to wpłynie na bezpieczeństwo w Europie.

W ubiegłym tygodniu sekretarz obrony USA Lloyd Austin przekazał niemieckiej minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer w swojej pierwszej rozmowie od czasu objęcia stanowiska, że ​​Niemcy jako placówka dla żołnierzy amerykańskich są „wysoko cenione”.

Kresy.pl / Politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply