Stany Zjednoczone krytykują ministra bezpieczeństwa Izraela

Stany Zjednoczone oświadczyły w niedzielę, że są „zaniepokojone dzisiejszą prowokacyjną wizytą” izraelskiego ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gvira w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie.

Jak przekazał w niedzielę portal Barrons powołując się na AFP, Stany Zjednoczone oświadczyły w niedzielę, że są „zaniepokojone dzisiejszą prowokacyjną wizytą” izraelskiego ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gvira w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie.

„Ta święta przestrzeń nie powinna być wykorzystywana do celów politycznych i wzywamy wszystkie strony do poszanowania jej świętości” – powiedział w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

Izraelski minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir wszedł w niedzielę do kompleksu meczetu Al-Aksa w okupowanej Wschodniej Jerozolimie. Ben-Gvir wkroczył tam wczesnym rankiem na teren meczetu Al-Aksa w Haram al-Szarif ze specjalnymi strażnikami i pod ochroną sił izraelskich.

W swojej wiadomości wideo z dziedzińca Al-Aksa twierdził, że kompleks należy do Izraela i powiedział, że groźby ze strony Hamasu nie mają sensu. „My posiadamy Jerozolimę i całą ziemię Izraela”.

Był to drugi raz, kiedy wszedł do kompleksu od czasu objęcia urzędu ministra bezpieczeństwa narodowego w rządzie premiera Benjamina Netanjahu w grudniu ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że w kwietniu izraelska policja poinformowała, że zatrzymała 350 Palestyńczyków w rajdzie na meczet Al-Aksa. Turcja potępiła naloty izraelskiej policji na meczet Al-Aksa w okupowanej Wschodniej Jerozolimie i późniejsze aresztowania Palestyńczyków. W oświadczeniu tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie potępiło naloty o świcie na kompleks meczetów, mówiąc, że atakowanie wiernych podczas muzułmańskiego świętego miesiąca Ramadanu jest niedopuszczalne.

Ministerstwo wezwało rząd Izraela do natychmiastowego zaprzestania wszelkich prowokacji i ataków, które mogą jeszcze bardziej zaostrzyć napięcia w regionie.

Unia Europejska była „głęboko zaniepokojona” aktami przemocy w meczecie i wzywa wszystkie strony do wykazania się powściągliwością w czasie świąt religijnych. Przemawiając na codziennym briefingu prasowym Komisji Europejskiej, Peter Stano, główny rzecznik ds. zagranicznych, potwierdził, że UE „bardzo uważnie” śledzi rozwój wydarzeń w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

„Unia Europejska jest głęboko zaniepokojona rosnącymi napięciami i przemocą, które widzieliśmy w nocy na terenie meczetu Al-Aksa” – zapewnił.

Kresy.pl/Barrons/MEM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz