Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli w poniedziałek do siedziby Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. „Trwa zabezpieczanie dokumentacji dotyczącej inwestycji w Stobnicy” – poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Budowa zamku w Stobnicy jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji w Kraju. Wzbudziła zainteresowanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego. „Funkcjonariusze CBA weszli dzisiaj do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Trwa zabezpieczanie dokumentacji dotyczącej inwestycji w Stobnicy. CBA będzie prowadziło analizę zabezpieczonych dokumentów” – napisał w poniedziałek na Twitterze Żaryn. 

W lipcu w związku z budową zamku zatrzymanych zostało 7 osób. Prokuratura informowała kilka godzin później o postawieniu im zarzutów.

Wojewoda wielkopolski uznał pod koniec listopada, że decyzja o wydaniu pozwolenia na budowę została co prawda wydana bezprawnie, lecz nie ma podstaw do jej unieważnienia.

Na początku grudnia minister Mariusz Kamiński zwrócił się do Premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie Łukasza Mikołajczyka ze stanowiska Wojewody Wielkopolskiego. Premier odwołał wojewodę w ubiegłym tygodniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W poniedziałek CBA zabezpieczało dokumentację, związaną z inwestycją.

„Przekazaliśmy wersję elektroniczną dokumentacji, o którą prosili funkcjonariusze. Wersja papierowa tych dokumentów, po odwołaniu prokuratury od decyzji wojewody, trafiła do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego” – PAP cytuje Tomasza Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Zobacz także: MSWiA przygotowuje się na „masowy” napływ uchodźców z Białorusi

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Temat inwestycji zyskał rozgłos latem 2018 roku. CBA rozpoczęło wtedy badanie prawidłowości wydanych decyzji w związku z jej realizacją. W sierpniu 2018 r. minister środowiska polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji ws. budowy. Sprawa została także skierowana do prokuratury.

Powstający w Puszczy Noteckiej obiekt ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i kilkudziesięciometrową wieżę. Budowa jest prowadzona na obszarze Natura 2000. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T.

Zobacz także: Prokurator Generalny i MSWiA podają diametralnie odmienne dane nt. liczby zarządzonych kontroli operacyjnych

pap / money.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz