ABW zidentyfikowała kolejne osoby, które działały w ramach rozbitej wcześniej siatki szpiegowskiej i wykonywały zadania na zlecenie rosyjskich służb wywiadowczych – powiedział zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn. Łączna liczba zatrzymanych wzrosła do 12.

We wtorek Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych poinformował, że w ramach śledztwa w sprawie siatki szpiegowskiej, działającej na rzecz Rosji, zatrzymano kolejne trzy osoby. Łącznie zatrzymano już w tej sprawie 12 osób.

„ABW zidentyfikowała kolejne osoby, które działały w ramach rozbitej wcześniej siatki szpiegowskiej. Mamy do czynienia z zatrzymanymi, którzy usłyszeli zarzuty działań szpiegowskich i funkcjonowania w zorganizowanej grupie przestępczej, mamy do czynienia również z osobami, które w tej chwili są w areszcie, po stosownych decyzjach sądu – oświadczył Żaryn.

Zdaniem Żaryna, aktualny pozostaje obraz działań tej grupy, nakreślony po wcześniejszych zatrzymaniach. Powiedział, że chodzi o osoby, „które funkcjonowały w ramach grupy prowadzonej przez rosyjskie służby specjalne”. Według niego, „wykonywały one na zlecenie rosyjskich służb wywiadowczych określone zadania, które wpisują się w działania o charakterze typowo wywiadowczym, ale również propagandowym”.

„To jest cała sieć osób, które były zadaniowane do zbierania informacji o trasach i transportach świadczonych na rzecz Ukrainy, ale osoby te kolportowały również konkretne treści, które były zlecane przez stronę rosyjską i wpisują się w aktualną agendę aktywnych działań propagandowych przeciwko Polsce” – zaznaczył.

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych podkreślił też, że sprawa z pewnością „wymaga daleko idących aktywnych działań ABW”. Dodał, że polski kontrwywiad jest tu wspomagany również „przez inne służby”. Powiedział też, że sprawa jest rozwojowa.

Czytaj także: Zatrzymano cudzoziemca podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Rosji

Przypomnijmy, że w połowie marca Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała sześć osób podejrzanych o szpiegowanie na rzecz Rosji. Mogli badać kanały dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę.

Zatrzymania miały związek z wykryciem ukrytych kamera na ważnych torach i węzłach kolejowych, które rejestrowały i przesyłały obraz do sieci. Znaleziono kilkadziesiąt takich urządzeń.

Zobacz także: Rz: Rosyjski szpieg był pozytywnie zweryfikowany przez ABW

PAP / Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz